229 willenden assistent goeddeels repetitiemateriaal en den landmeter de beoordeeling van wat wel en niet geleerd was, terwijl als pijnlijke bij-omstandigheid er assistenten waren die gemakshalve stelden, in zeer voor de hand liggende zaken, niet onderricht te zijn. De verstrekking van volledig repetitiemateriaal en van de betref fende lijst der dictaten, e.d. aan hun chefs, is dan ook urgent. Sub C. De aanname-selectie. Zooals bij de meeste opleidingen voor middelbare krachten, kan ook voor de a.s. cursisten, het met goed gevolg afgelegd Mulo-eind examen een basis zijn voor de opleiding. Met het oog op den wiskundigen inslag van het geodetisch deel van het vak, zal echter als eisch gesteld dienen te worden dat een goed cijfer voor wiskunde behaald werd. Het verdient aanbeveling ook vroeger behaalde cijfers na te gaan, opdat een wiskundigen aan leg van den a.s. cursist gewaarborgd zijn. Opgemerkt wordt dat bij het onderwijs aan den Cursus, althans volgens de ervaringen der laatste jaren, op een bezwaar in de Mulo opleiding werd gestuit, waarvan het naar voren brengen zeker noodig isBij vele leerlingen werd een onvoldoende kennis, althans vermogen tot geestelijke verwerking, van het in de meeste leerboeken gebruike lijke Nederlandsch geconstateerd. In deze meening sta ik niet alleen. Op het, in April 1936, te Bandoeng gehouden Onderwijscongres verklaarde de Heer Groenen dijk, Dir. der Neutrale Mulo te Djokja: „De Muloleerling leert Hollandsch spreken noch schrijven; „het Nederlandsch is geen basis voor zijn geheele ontwik keling en handel en industrie die iets van het Mulo ver dachten krijgen niets". Dit is een verklaring die ik te ver vind gaan, doch als cri de coeur van een vakman is zij hier zeker vermeldenswaard. Op dit congres gaf ook Dr. Schouten een beschouwing over dit onderwerp, welke zeer lezenswaard is en dieper en gedegener ingaat op de speciale moeilijkheden welke de Muloleerlingen hebben bij het zich uitdrukken in en begrijpen van de Nederlandsche taal. Doch ook zijn conclusie is dat het goede Nederlandsch der leerlingen nog zeer veel aan gehalte zou kunnen winnen, indien hieraan in Indië op de scholen meer tijd en moeite zou kunnen worden besteed. Deze mindere beheersching van het Nederlandsch, vallend buiten het kader der hier gebruikelijke omgangstaal, uit zich op twee wijzen,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 43