230 die beide zeer remmend werken op het cursus-onderwijs a) De uitleg van de theorie in de leerboeken, en bij sommige leer lingen ook de daarbij gegeven verklaringen van den leeraar, worden eerst begrepen na vaak herhaalde en voorzichtig tas tende pogingen. b) Er bestaat een valsche schaamte op dit punt (ondanks aanmoe diging en toestemming om na en buiten de lessen een nadere uitleg te vragen), welke sommige leerlingen er toe brengt geheele zinsneden van buiten te leeren, om zoodoende den indruk te wek ken dat de theorie geestelijk verwerkt is. Wil het corps middelbare technici dan ook op alle punten vol doen en de opleiding vlot van stapel loopen, zoo zal het noodig zijn bij de aanname een daadwerkelijke selectie toe te passen wai betreft de kennis der Nederlandsche taal. Verder zou het zeer aan te raden zijn, eens met de candidaten kennis te maken om aldus een indruk te krijgen welke een keuze vergemakkelijkt; deze schifting kan plaatsvinden uit een aantal jonge lieden dat de beste waarborgen in zijn cijferlijsten heeft. Deze proefstoomerij zal zeker nuttig zijn en mag niet het karakter van een examen dragen. De beste resultaten zullen bereikt worden, door onder een cigaret eens met de jongens een belangstellend praatje te houden, o.a. over den aard van hun toekomstig vak en van de practische beoefening ervan. Sub D. De animo en belangstelling. Het Mulo-onderwijs is blijkbaar te schoolsch, dan dat de gemid delde leerling inziet dat hij ook zélf de handen uit den mouw dient te steken. Ik wil hier uitdrukkelijk vastleggen, dat een groot gedeelte der leerlingen meent, dat die cursus een schooltje is waar de leeraren verplicht zijn, tot in en uit den treure, steeds weer dezelfde dingen uit te leggen en te verklaren onder het motto: „misschien blijft er wel iets van hangen". Dat zij ook zélf dienen te werken, op en buiten cursustijd, krijgt men er bij velen meestal slechts met moeite in. Enkele leeraren hebben zich dan ook de laatste jaren wel eens afgevraagd of de leerlingen meenen dat ze moeten slagen, in verband met het zoogenaamde tekort aan middelbare krachten? In ieder geval moet en zal deze mentaliteit er uit en ik weet uit persoonlijke er varing dat het kan. Wij moeten geen schooljongens afleveren, die slechts goed voorgekauwde happen wenschen te slikken, doch men- schen die geleerd hebben zélf de handen uit den mouw te steken, zélf

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 44