232 komen. Een redelijke toelage is hier dan ook zonder twijfel billijk en noodig, al zullen speciale waarborgen met het oog op het al dan niet vrijwillig verlaten van den cursus of van 's Gouvernementsdienst, niet gemist kunnen worden. De taak van den Landmeters-assistent. Ook de practisch bekwaamde landmeters-assistent blijve de assis tent van den landmeter. Uiteraard is het niet wel doenlijk een volledige opsomming te geven van hetgeen tot de taak van dien assistent behoort en overigens vindt men in de punten a t/m o voldoende aanwijzing. Zijn plichten zullen op een klein en groot kantoor niet hetzelfde zijn, doch of hij een kantoorhoofd dan wel een landmeter-afdeelingshoofd assisteert men wake voor eenzijdige opdrachten. Wij moeten niet alleen all round middelbare technici ter beschikking krijgen, doch ook houden. Dit laatste gaat op een groot kantoor lastiger dan op een klein, doch dit bezwaar is niet onoverkomelijk voor een belangstellend Chef die inziet dat een opzichzelfstaand maandelijksch productie-succes je behoort te wijken voor het algemeen kadastraal belang. In geen geval zal dan ook het verrichten van lastige metingen en kaarteeringen een abnormaal programmapunt zijn voor den assis tent. De middelbare technicus dient vóór alles de werkzaamheden en moeilijkheden der lagere technici uit ervaring te kennen en kantoor- hoofden zorgen er dus voor, dat hun vaardigheid ook op deze punten behouden blijft. Een kadaster-technicus die, zooals nu vaak het geval is, geen behoorlijke terreinervaring heeft, wordt of is reeds een reken machine welke den aard van zijn werk en het werk zelve, niet be- oordeelen kan. Oudere assistenten, van wie vaststaat dat zij hun vak geheel onder de knie hebben, leide men verder op. In geen geval mogen die voor verdere opleiding geschikte krachten geëxploiteerd worden. Men leide hun zelfstudie en helpe hen daarbij met lessen, opdat wij t.g.t. over werkelijke praktijklandmeters kunnen beschikken. De praktijklandmeter. Deze topbetrekking der landmeters-assistenten behoort een zui vere keuzebetrekking te zijn, welke bestemd is voor uitblinkers, als bekroning van een uitmuntenden staat van dienst. Hun moet het leiden van een klein of middelsoort kantoor ten volle toevertrouwd kunnen worden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 46