233 Daar ik de tegenwoordige praktijklandmeters nooit op een kan toor als zoodanig meemaakte, kan ik bezwaarlijk beoordeelen, in hoeverre bij de benoeming van de zoo juist bedoelde principes is uitgegaan. De omstandigheid dat de tegenwoordige jongelieden reeds vrij kort na hun benoeming tot assistent, als praktijklandmeter te werk werden gesteld, doet mij betwijfelen of aan hun benoeming hoogergenoemde principes ten grondslag lagen. Thans wordt 12 jaar dienst als assistent geëischt, vóór de middelbare krachten voor de keuzebetrekking in aanmerking komen. M.i. behoort een praktijklandmeter, voornamelijk door zelfstudie, een grooter en beter inzicht in de kadastrale techniek en administra tie te hebben dan de assistent. En verder zijn er nog enkele speciale eischen welke in verband staan met het hoofdschap a. organisatietalent, b. initiatief tot het nemen van belangrijke beslissingen die geen uitstel kunnen lijden, c. voortvarendheid bij het nemen van ingrijpende noodzakelijke maatregelen, d. gepaste vrijmoedigheid bij het verdedigen van dienstbelangen tegenover autoriteiten, e. gave tot zakelijk debat bij verschil van zienswijze met autoriteiten en particulieren, doortastend optreden indien zulks van de zijde van het Kadaster tegenover particuliere personen of lichamen noodzakelijk is, g. voldoende algemeene ontwikkeling en savoir-vivre om de vraag stukken of situaties te beheerschen waarvoor het Hoofd van een kadasterkantoor vaak gesteld wordt op niet specifiek-kadastraal gebied, h. voldoende juridische ontwikkeling, i. het kunnen voeren van goed geredigeerde correspondentie, buiten het normale schabloon vallend, waardig optreden in de plaatselijke samenleving als vertegen woordiger van het Kadaster. Deze eischen zijn zwaar en ik zou niet willen stellen dat momen teel alle jonge landmeter-kantoorhoofden hieraan voldoen. Wij staan nu echter voor de consequenties van een laten we het ronduit

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 47