234 zeggen door de bezuinigingsbijl, in een kort tijdsbestek, gehavend landmeters-corps en hebben zonder meer onze 33 kantoren te bezetten. Doch zulks neemt niet weg dat principieel de titel plm slechts hoort bij praktijk-landmeters in den werkelijken zin van het woord, juist omdat zij tevens kantoorhoofd zullen zijn. Men bedenke bij dit alles dat de moeilijkheden, die zich in het algemeen bij het leiden van een kadasterkantoor voordoen, overal de zelfde zijnuiteraard geven de groote kantoren kwantitatief méér moeilijkheden, doch dit neemt niet weg dat zij kwalitatief op een klein kantoor niet minder zijn. Het Kadaster is een openbare dienst en als zoodanig op velerlei gebied een intermediair tusschen Publiek en Overheid. Zijn taak is zoowel op het grootste als kleinste kantoor gelijk, dezelfde vraag stukken kunnen en zullen zich overal voordoen. Dezelfde moeilijk heden zullen overal op een rationeele wijze dienen te worden op gelost, wil het aanzien van den Kadastralen Dienst niet geschaad worden en vooralwillen de groote economische en financieele be langen die het Kadaster dient, niet in het gedrang komen. Dit alles heeft niets te maken met verdringingskwesties, e.d. Ook de landmeters-assistent moet een stimulans hebben en zeker de uit blinker moet ten slotte de appreciatie vinden welke hij verdient, in positie en ruimere levensstandaard. Ik ben aan het slot van mijn beschouwingen gekomen en ben overtuigd dat zij als ,,zeer critisch" gekwalificeerd zullen worden. Inderdaad heb ik critiek uit willen oefenen en wel in de eerste plaats omdat ik een overtuigd voorstander ben van de inschakeling van een middelbaar corps in de kadastrale personeelsformatie en zeker niet in de laatste plaats om de daadwerkelijke belangen van de assis tenten zelve. Doch vóór alles zal dit middelbare corps goed opgeleid en dito practisch gevormd moeten zijn. Het is een dienstbelang van de eerste orde, dat wij allen eraan medewerken om daartoe te geraken en ik hoop in bovenstaand enkele richtlijnen gegeven te hebben voor de wijze waarop dit doel bereikt kan worden. PLASMAN.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 48