235 TOLERANTIES EN MEETSYSTEMEN. Nog al te vaak wordt de onjuiste meening gehuldigd, dat tolerans- tabellcn een onfeilbaar middel aan de hand doen, om de betrouwbaar heid der resultaten te waarborgen. Dit is een dwaling, die in de particuliere meetpractijk herhaaldelijk wordt begaan, en waaraan he laas ook academici zich wel eens schuldig maken. En tóch is de kwestie in wezen heel eenvoudig. Elet behoeft geen betoog, dat bij elk behoorlijk meet werk het systeem het primaire begin sel moet zijn. Alleen daarmede kan - op grond van opgedane erva ringen een vooraf bepaalde nauwkeurigheidsnorm worden bereikt. De toleranties, voor zoover men die bezigen wil of moet, komen op het tweede plan. Zij beelden het systeem niet uit,, doch zij zijn controle middelen op de uitvoering daarvan; men wake er dan ook voor, ze tot grondslag van de nauwkeurigheid te misbruiken Als toelichting op het waarschuwingswoord de navolgende „ge lijkenis". Een goed gebouwd huis moet zich o.m. kenmerken door loodrecht opgetrokken metselwerk en stevige muren. Wie evenwel de soliditeit van een huis enkel en alleen maar toetst op de dikte en den loodrechten stand der muren, handelt onoordeelkundig of dwaas. Het oordeel dient vanzelfsprekend in de allereerste plaats gebaseerd te zijn op veel voornamere factoren, zooals de fundeeringskwestie en het constructiesysteem. De loodrechte stand der muren is hoogstens een controlemiddel op de uitvoering van het bouw-werk en levert nimmer een bewijs op t.a.v. de deugdelijkheid. Al gaat deze vergelijking evenals iedere andere ook eenigs- zins mank, zoo is toch het „schietloodje" bij het bouwwerk eenigszins te vergelijken met de toleranstabellen bij de meting. Indien men tole- ranstabellen bezigt, mogen zij enkel en alleen als integreerend onder deel (doch zeer bescheiden onderdeel: ziftwerk of contrólematerie) van de meettechniek worden opgevat. Op zichzelf kunnen toleranties géén garantie brengen in zake de nauwkeurigheid. Sterker nog: toleranstabellen zijn volkomen waarde loos, indien niet tevens bepaalde (bijbehoorende) meetsystemen zijn voorgeschrevenwelke nauwgezet moeten worden gevolgd. L.F.L. BERGAMIN.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 49