236 DE NAUWKEURIGHEID VAN LENGTEMETING MET DEN DUBBELBEELD-TACHYMETER. 1. Ongeveer twee jaren geleden, toen men hier te lande een begin wilde maken met het op ruime schaal toepassen van dubbel- beeldtachymetrie t) zoowel voor kadastreeringswerkzaamheden als voor normale meetbriefmetingen, was het gewenscht een vrij zuivere maatstaf te hebben van de te bereiken nauwkeurigheid en van de eischen, die men op grond van de algemeene nauwkeurigheidsnormen aan dbt zou moeten stellen. Een dergelijk onderzoek moest dus omvatten le. het raadplegen in de literatuur van de in het buitenland verkregen resultaten, 2e. het opsporen van eventueel reeds bestaande toleransformules, 3e. het beoordeelen van de eischen, op grond van maatschappelijke en economische desiderata aan de opname te stellen, 4e. een beoordeeling van de tot dusverre h.t.l. met dubbelbeeldtachy- meters verkregen resultaten. Het resultaat zou moeten zijn: a. het bepalen van de normen, waaraan metingen met de verschil lende instrumententypen en volgens verschillende methoden moe ten voldoen, b. het zoo goed mogelijk omschrijven waar en wanneer die instru menten en methoden toegepast mogen worden, of, zooals elders in dit nummer gezegd wordt, het vaststellen van bepaalde meet systemen. 2. Het hierboven genoemde punt 3 mag niet ontbreken. Maar al te vaak tracht men de beteekenis van de grondwaarde, van de lig ging van het perceel, van een mogelijk antagonisme tusschen ver schillende bevolkingsgroepen en dergelijke factoren te loochenen. Men verlangt een bepaalde nauwkeurigheid, omdat men nu eenmaal een bepaalde werkmethode toepast. De grondwaarde enz. zou daarbij niet in het geding komen. Integendeel. Juist de genoemde factoren zijn er aanleiding toe geweest om een bepaalde methode toe te passen. Waarom kon tot voor korten tijd voor groote deelen van de buiten gewesten bij de inschrijving van een erfpachtsrecht volstaan worden met een schetskaart, zonder meting? Waarom worden eigendoms- Verder in dit artikel afgekort tot dbt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 50