240 8. Het eerste op te lossen probleem ligt dus buiten de dbt het zoeken naar een bruikbaren norm. Dat dit vraagstuk niet een voudig is en bovenal aanleiding zal geven tot meeningsverschillen van subjectieven aard, is in het voorgaande tijdschrift door J. G. Janssen wel aangetoond. Zoodra men getallen in het geding brengt, zullen moeilijkheden ontstaan. De kort geleden verschenen H.T.W. geeft hier een belangrijke hulp, en wel om twee redenen le. geeft zij het verband van de nauwkeurigheid in de verschillende onderdeelen der metingen. 2e. geeft zij getallen. Allereerst zal de vraag opkomen of het mogelijk is om de voor Holland aangenomen normen ook voor Indië te doen gelden. Dat kan bezwaarlijk. De sociale beteekenis van het grondbezit verschilt hier zeer veel van die in Holland. Politieke moeilijkheden (b.v. de verschillen tusschen de rassen) zooals die op alle agrarische regelingen hun stempel drukken, bestaan in Holland vrijwel niet. Het is echter ook niet noodzakelijk de Hollandsche normen in de Indische toestan den in te wringen. Voldoende is het om in een enkel opzicht aan te toonen, dat er overeenstemming bestaat. Hiervan uitgaande kunnen dan voor andere terreinen andere normen zonder al te veel moeilijk heden worden afgeleid. Het punt van overeenstemming vinden we in de zuiver Euro- peesche woonwijken der groote Indische steden. De maatschappelijke beteekenis van het grondbezit aldaar zal gelijk te stellen zijn met soortgelijk grondbezit in Holland. Ook voor de Europeesche winkel wijken kan men de grondwaarde als vergelijkende maatstaf voor de maatschappelijke beteekenis en de als gevolg daarvan toe te kennen nauwkeurigheid aannemen. Welke normen stelt de H.T.W. (blz. 11) voor deze gebieden? Gebied 2 (normale nauwkeurigheid). Hierin kunnen worden betrokken de kleinere steden, de bebouwde kommen van dorpen en de terreinen met meer verspreide bebouwing, bevattende perceelen van grooter oppervlak en niet te hooge grondprijzen, in het algemeen ook terreinen, waarin mar kante scheidingen voorkomen, zooals muren, hekken, enz. of ook daar, waar de grenzen door grenssteenen zijn aan geduid. Wat hier onder „niet te hooge grondprijzen" moet worden ver staan, kan men slechts gissen. Getallen zijn overigens begrijpe-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 54