241 lijk niet gegeven. Waar echter prijzen van een gulden of 7 per m2 in Holland buiten de dorpen geen uitzondering zijn, is het wel duidelijk dat Europeesche woonwijken zeker tot gebied 2 gerekend moeten worden, en waarschijnlijk terreinen met belangrijk hoogere waarde eveneens. Als men in aanmerking neemt dat „kleinere steden" ook tot gebied 2 behooren, zullen de normen van het nauwkeuriger te meten gebied 1 voor Indië slechts zelden (bij dure winkelwijken) in aanmerking kunnen komen. 9. Opmerking verdient het feit, dat in de H.T.W. nergens de factor „gunstig" of „ongunstig terrein" invloed heeft op de nauw keurigheidsnormen. Dit is den gedachtcngang der H.T.W. ook lo gisch Uit het doel der meting stelt men een norm vast. Die norm is vastgesteld onafhankelijk van de terreinsgesteldheid, dus dient ook als zoodanig gehandhaafd te blijven. Het is waarschijnlijk geen toeval, dat deze gedachte juist in Holland, waar men naar onze begrippen steeds met zeer gunstig terrein te maken heeft, zoo consequent in de voorschriften tot uiting is gekomen. Zwaar bergterrein behoefde geen aanleiding te zijn om bij de in acht te nemen nauwkeurigheid water in den wijn te doen. De omstandigheid, dat bij dbt eveneens nagenoeg geen rekening met de terreinsgesteldheid gehouden behoeft te worden, vereenvoudigt een vergelijking met de H.T.W. aanzienlijk. 10. Ter vermijding van misverstand moet er nog op gewezen worden, dat de H.T.W. geen toleransen, doch nauwkeurigheidsnormen geeft, en eischt, dat daaraan de hand gehouden wordt. In feite gaat men dus veel verder dan alleen bij het vermelden van toleransen het geval zou zijn: le. men kan niet volstaan met te constateeren dat de sluitfout t 3 X m.f., doch is tevens verplicht aan te toonen, dat de alge- meene nauwkeurigheid voldoet aan den voorgeschreven norm. 2e. door het aangeven van de maximale lengten van loodlijnen, van meetlijnen, waarbij nog op het oog ingericht mag worden enz. 11. Enkele voorschriften en normen der H.T.W. kunnen ook voor dbt ten grondslag gelegd worden aan de in acht te nemen nauw keurigheid.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 55