245 Deze getallen schijnen zeer groot. Vooral wanneer men de Redta zal willen toepassen, zal men een belangrijk grootere nauwkeurigheid kunnen bereiken. Dat is hier echter de vraag niet. Wij moeten niet ons stokpaardje van grooter nauwkeurigheid blijven berijden. Worden betere resultaten verkregen dan verlangd wordt, dan dient gestreefd naar vereenvoudiging en grootere snelheid. 16. In een ander opzicht geven de getallen echter wel een ver keerden indruk. Zij geven n.l. een maximum onnauwkeurigheid aan in dien zin, dat zij slechts mogen gelden voor maximum toelaatbare afstanden enz. Bij korte loodlijnen en zij slagen zal men bij de juiste keuze van het meetsysteem een grootere nauwkeurigheid kunnen ver wachten. Ik wil in het midden laten of dit volgens de H.T.W. wel noodzakelijk is, doch in de praktijk zal men ongetwijfeld een grootere nauwkeurigheid van dichtbij gelegen punten verlangen. Vooral in Indië bij het meetbrief stelsel zal men de relatieve ligging niet opzet telijk grover willen doen zijn. Er dient dus gezocht te worden naar een toleransformule, die voor maximale afstanden de reeds bekende waarden geeft en voor korte afstanden daarmede overeenstemmende kleinere waarden. 17. Een toleransformule kan langs theoretischen weg of experi menteel afgeleid worden. Bij een strenge afleiding van een formule voor het verschil in coördinaten van een dubbel aangesneden detail punt zou men de onderlinge ligging der polygoonpunten, van waaruit het detailpunt aangesneden is, in aanmerking dienen te nemen. Deze samenhang is echter voor ieder geval verschillend, en dus moeilijk in een enkele formule te verwerken. Noodgedwongen, doch overigens als een vrij goede benadering, moeten we de fout in de onderlinge ligging als een constante tot uitdrukking laten komen. De bekende lengte der zij slagen kan daarentegen gemakkelijk in een formule verwerkt worden. Voor het verschil in coördinaten worden in de literatuur de volgende formules aangetroffen: a) «Vsi s2 (Oostenrijksche tolerans) b) a s1 s2) P (o.m. Herrmann, Z.f.V. 1936, bladz. 251 e.v., Ackerl, Jansa.) waarin en f3 nader af te leiden constanten zijn en st en s2 de bekende slaglengten. Met laatstgenoemde schrijvers zouden we de voorkeur willen geven aan formule b omdat de lengtefout bij een db-afstandmeter in hoofdzaak een gevolg is van een hoekfout, dus

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 59