248 20. In tegenstelling met mijn destijds in dit tijdschrift verkon digde meening (1938 bladz. 75) leidt een bestudeering van de H.T.W. dus tot de slotsom, dat ook de Wild I- en Hildebrand-metingen in één kijkerstand zullen voldoen aan de gewenschte nauwkeurigheid binnen de groote steden. Deze conclusie was inmiddels reeds in de praktijk bevestigd: binnen de stad Batavia is voor meetbriefmetingen een jaar lang een Wild I of Hildebrand in gebruik geweest zonder dat er bij deze talrijke metingen moeilijkheden ontstaan zijn of bezwaren ge opperd werden. Ook in de Instructie Dbt voor het Kadaster in Ned.- Indië zijn deze instrumenten binnen de steden toegestaan. 21. Voor tolerans A2 is in de H.T.W. geen plaats. Het verschil tusschen de gebieden 1 en 2 is daar zeer groot. Niettemin heb ik deze tolerans in de tabel opgenomen, omdat le. zij de mogelijke nauwkeurigheid van de Wild- en Hildebrand- db-tachymeters geeft. 2e. de tolerans van gebied 1 voor de Hollandsche steden mij ook voor de duurste gronden der Indische steden wel wat al te scherp lijkt. A2 schijnt hier een juiste middenweg voor toepassing in Europeesche en Chineesche winkelbuurten in de groote steden te geven. 3e. zij de voor Europa geldende „normale" Redta nauwkeurigheid geeft. Wanneer wij h.t.l. nog gunstiger resultaten verkrijgen, dan blijkt daaruit, dat wij niet alleen onze voorstelling van datgene, wat gewenscht is verloren hebben, maar bovendien de opvatting van datgene, wat elders normaal gevonden wordt, veronachtzamen. 22. Bij meetveermetingen zal het meten van loodlijnen een zeer omvangrijk deel van het werk uitmaken. Ditzelfde geldt bij tachy- metrie t.a.v. de zij slagmeting. Bij loodlijnen kan men, teneinde niet vooraf reeds de kans te loopen dat de gestelde eischen overschreden worden, den opnemer voorschriften geven, die dat zooveel mogelijk verhinderen, b.v. door een maximum lengte voor te schrijven. Een directe controle op de nauwkeurigheid ontbreekt echter en het stellen van een tolerans is niet mogelijk. Bij dbt hebben we ten kantore een uitstekende gelegenheid om de nauwkeurigheid te toetsen bij de dubbel aangesneden punten aan de normen of toleransen. De normen of toleransen, zooals die hierboven

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1939 | | pagina 62