4 Wij mogen het beschouwen als het historisch moment van „vernieu wing" van onzen dienst. De eerste steen werd toen gelegd voor den opbouw van het huidige systeem der moderne technische beginselen. De stimulans werd geschapen t.a.v. de perfectionneering van ons vak. Een nieuw tijdperk werd ingeluid Bezinning op het historische jaar 1915 is identiek aan herdenking van den persoon van wijlen L. P. L. van der Tas. Het is déze geniale man geweest, die reeds lang inzag, dat in de toestanden dier dagen ingrijpende verandering moest worden gebracht. Als organisator begreep hij, dat willekeur niet langer bestendigd mocht blijven en dat de kadastrale wetenschap met nieuw leven moest worden bezield. Op kernachtige wijze propageerde hij de noodzaak van opvoering van het wetenschappelijk peil van onzen dienst. Zonder aanzien des persoons hekelde hij ondoelmatige of zooals hij dat noemde quasi-wetenschappelijke principes, welke werden gevolgd. Steeds en voortdurend drong hij aan op efficiency bij de kadastrale taak. Bij critiek bleef het echter niet. Als stoere werker werkte hij rusteloos aan nieuwe grondslagen, waarop de techniek in de toekomst zou moeten steunen. Bedachtzaamheid was hem eigen. Stap voor stap ging hij voorwaarts. Proefnemingen volbracht hij in stilte en hij ba seerde zijn conclusies enkel en alleen op practische ervaring. Nimmer liet hij zich door fantastisch idealisme leidennuchtere realiteit legde hij als kern in elk systeem. Oorspronkelijk maakte Van der Tas zijn richtlijnen slechts in kleinen kring bekend. Voornamelijk de „jonge generatie" uit die dagen had zijn speciale aandacht. Zijn vrije tijd bestemde hij voor belange- looze privaatlessen aan de jonge ambtenaren. Zijn huis werd leszaal. Zijn brieven, ja zelfs zijn geleidelijsten waren grootendeels schrifte lijke cursussen, en geleidelijk aan werd het jonge personeel „opgevoed" volgens de beginselen, die hij zorgvuldig had uitgestippeld. Van der Tas was zeker geen gemakkelijke leermeester; een harde leerschool hebben verscheidenen onzer doorgemaakt. Scherp waren dikwijls zijn terechtwijzingen. Meedoogenloos liet hij kadastrale bouw vallen ineenstorten en menigeen zag zich in die moeilijke jaren ge plaatst voor de puinhoopen van zijn idealisme, doch Van der Tas stond een ieder, die van goeden wille was, met zijn krachtigen steun en grootste welwillendheid ter zijde. Steeds en altijd stak hij de helpende hand uit bij het optrekken van de nieuwe kadastrale woning, opdat het nieuwe licht der geodesie daarin helder en ver kwikkend zou kunnen schijnen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 10