13 beslaat een oppervlakte van zt 40 ha, zoodat gemiddeld één paspunt per 2 ha werd verstrekt. Blijkens een latere mededeeling van Professor Schermerhorn werd echter bij de uitwerking eenige tegenslag ondervonden, doordat de drie- en vierarmige kruisen, gelegd om de polygoonpunten, hun taak eenigszins te grondig hadden opgevat. Het eigenlijke punt bleek door de sterke weerschijn van het felle licht der kruisen zoodanig overstraald, dat ter plaatse geen goed stereoscopisch beeld was te verkrijgen. Ten behoeve van de opgave van coördinaten der grenspalen werd derhalve nog coördinatenopgave van een aantal andere punten (grens- pilaren) gevraagd, teneinde de transformatie in het definitieve coör dinatensysteem te kunnen bewerkstelligen. Daarop werden alsnog coördinaten verstrekt van 11 grenspilaren, zoowel van het midden als van een der hoeken. In totaal waren dus 32 paspunten verstrekt voor dit gedeelte. III. Vergelijking der langs terrestrischen en langs luchtfoto- grammetrischen weg verkregen gegevens. Na ontvangst van de betrekkelijke gegevens stonden dus ter be schikking A. Met behulp van den stereoplanigraaf uitgemeten coördinaten van polygoonpunten en grenspilaren van het Noordelijk gedeelte. B. Een d.m.v. den stereoplanigraaf op correctostaat geteekende kaart van ditzelfde gedeelte, welke gegevens dus te vergelijken waren met die uit de terres- tische opname verkregen. A. Vergelijking der coördinaten. Het bleek dat na ontvangst der nieuwe paspunten een tweede meting van de machinecoördinaten had plaats gevonden. Als gemid deld verschil tusschen de beide metingen werd opgegevenvx 0.15 en Vy 0.17. Voor de hiervolgende vergelijking zijn alleen de coördinaten der tweede meting gebruikt. Teneinde de vergelijking zoo zuiver mogelijk te houden, en geen foutenbronnen toe te laten, welke niet direct met de proef verband hielden, werden de verkregen coördinaten in eerste instantie uitslui tend vergeleken met die, welke door directe terrestrische meting wa ren verkregen. De uit omrekening van oude veldwerken verkregen pilaarcoördinaten zijn afzonderlijk genomen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 20