15 Ay Ax Totaal negatief 86 51 137 positief 42 77 119 128 128 256 hetwelk geen aanleiding geeft tot nadere beschouwingen. Nog werd nagegaan of de richting der lineaire verschillen eenig systeem ver toonde. De richtlijnen werden daartoe gegroepeerd naar de quadran- ten, waarin zij liggen. Het resultaat was (d.i. de richting van kadaster- coörd. naar aero-coörd.) Ie. quadrant 26 He. 16 Ille. 35 IVe. 51 Totaal: 128 Deze cijfers zouden eenigszins kunnen wijzen op een tendens tot verschuiving in Westelijke of Noord-Westelijke richting. Tenslotte werden nog op een kaart van het terrein de verschil lende punten gemerkt naar de grootte der optredende lineaire ver schillen, met het doel na te kunnen gaan of er soms sprake was van gedeelten met groote, en gedeelten met kleine afwijkingen. Van een dergelijk verschijnsel was echter niets te bespeuren. bVergelijking van machinecoördinaten met door omrekening uit terrestrische meting verkregen coördinaten. Zooals hiervoor werd uiteengezet, zijn deze cijfers niet tezamen met de onder a genoemde verwerkt, daar geen volledige zekerheid omtrent de juistheid der kadastercoördinaten bestond. De gegevens hiervan zijn verwerkt in de in de bijlagen opgenomen staten en in de grafieken II. Uit deze grafieken blijkt ten duidelijkste dat er tusschen het vergelijkingsmateriaal in I en II practisch geen verschil bestaat, en dat een schifting van het vergelijkingsmateriaal in direct aangemeten en omgerekende coördinaten eigenlijk niet noodig was geweest. c) Uit beide stellen grafieken, speciaal wat de beide As lijnen betreft, is eenigszins opvallend de afwijking der „ervaringskromme" met de theoretische kromme om en nabij de waarden van 30 a 40 cm.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 22