16 B. Vergelijking der aerofotogrammetrische kaart van het Noor delijk gedeelte met die, vervaardigd door het Kadaster. Van de kadastrale bladen werd een copie op arcasol vervaardigd. Daar de pilaar- en polygoonpunt-coördinaten afzonderlijk verwerkt werden, bleven als vergelijkingsobjecten over: a. de zvegen. Deze bleken een zeer goede overeenstemming te toonen, v.z.v. betreft de as. De breedte vertoonde een vrijwel constant verschil, hetgeen echter te wijten is aan het feit, dat bij de kadastrale opname de kant van de asfalteering als weggrens was aangenomen, terwijl op de fotokaart de bermen bij de wegen waren getrokken. b. gebouwen. Deze vertoonen vrij groote verschillen, welke bij een onderzoek op het terrein hoofdzakelijk terug te brengen bleken tot de overstekende dakenop de fotokaart waren deze bij de gebouwen getrokken, de kadastrale kaart gaf de opgaande muren aan. c. Omtrent het al of niet aanwezig zijn op de fotokaart van details, welke wel op de kadastrale kaart voorkwamen, moet nog worden opgemerkt, dat een groot aantal pilaren op de fotokaart niet was aangegeven. Bij onderzoek bleken dit echter voor een groot deel kleine pilaren te zijn, welke de provincie West-Java bezigt voor het aangeven van weggrenzen. Vermoedelijk zijn deze pilaren bij het uitwerken der foto's niet als zoodanig geinterpreteerd, daar verondersteld werd dat alleen groote grenspilaren aanwezig zouden zijn. IV. Kostenvergelijkingen. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen eveneens tot een vergelijking der kosten van aero-fotogrammetrische meting eenerzijds en terristrische meting anderzijds te komen, bleek nader hand dat geen kostenopgave der luchtfotogrammetrische opname kon worden verstrekt. Het is zeer te betreuren dat een kostenvergelijking hierdoor onmogelijk is geworden. V. Slotbeschouwingen. aUit het hiervoor en in de bijlagen gegeven cijfermateriaal blijkt dat de resultaten inderdaad zeer behoorlijk zijn. Een m.f. in de coördinaten over de geheele linie van 0.22 m lineair mag dan ver uitgaan boven de op terrëstrische wijze (speciaal door toepassing van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 23