37 In de gebieden, waar het „nieuwe kadaster" werd ingevoerd en de Gouvernements Landmeters vervangen werden door Kadaster ambtenaren, kwam deze regeling te vervallen. Het Kadasterpersoneel werd in het ambtenarencorps ondergebracht en ontving dus ambte naarsbezoldiging. Het systeem van tarief heffing voor de verrichte werkzaamheden ten gerieve van het publiek bleef gehandhaafd, doch de ontvangsten die daaruit voortvloeiden werden in 's Lands Kas gestort. Destijds had men dus gebieden, alwaar het Kadastrale werk door particuliere personen werd verricht, die het „Gouvernementsland- meterstarief" in rekening brachten, en ook gebieden, waar het Ka dastrale werk aan landskantoren was opgedragen en waarvoor dan „Kadastraal salaris" werd geheven. De opheffing der Gouvernementslandmeterskantoren is geleide lijk aan geschied. Intusschen was de verouderde Instructie Gouver nements Landmeter (Staatsblad 1837 No. 3) vervangen door een nieuwe regeling van gelijken naam, die in Staatsblad 1916 No. 517 werd opgenomen. In laatstgenoemd staatsblad werd tevens het Gou- vernementslandmeterstarief gewijzigd. Sedert 1934 is het „nieuwe Kadaster" overal hier te lande ingevoerd en behoort het instituut der Gouvernementslandmeterskantoren (en ook het Gouvernementsland- meterstarief) tot het verleden. Uiterst merkwaardig is de situatie geweest in de overgangsperiode tusschen 1872 en 1880. In laatstgenoemd jaar werd de „Instructie voor de bewaarders van het kadaster" (Staatsblad 1880 No. 148) afge kondigd, en men zou geneigd zijn daaruit te concludeeren, dat er tevoren geen Kadastrale landsinstantie geweest is. De historische be scheiden wijzen echter op het tegendeel! Het Hoofd van het Kadas traal Bureau Batavia bleek in die periode tot ambtenaar te zijn aan gesteld en vooruitloopende op de toekomstige bepalingen zich reeds „Bewaarder van het Kadaster" te hebben genoemd. Een officieele regeling van de kadastrale inkomsten in die dagen, is in de archieven niet gevonden kunnen worden, doch de toelichting op de eerste Kadastrale tariefordonnantie en nog andere schrifturen doen zien, dat de opbrengst der Kadastrale werkzaamheden als lands- gelden werden beschouwd. Er is dus een tijd geweest, dat er Kadas traal tarief werd geheven zonder dat er een speciale Kadastrale tarief- ordonnantie bestond!

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 48