38 I. Beknopt overzicht betreffende de totstandkoming van het huidig Kadastraal Tarief. Tarief 1837. 1. De tariefheffingen ten behoeve van den Kadastralen dienst hadden oorspronkelijk plaats aan de hand van het Gouvernemcnts- landmeterstarief van Staatsblad 1837 No. 3. Tot zoodanigcn maatregel werd overgegaan 'wegens gemis aan eenigen anderen tariefmaatstaf. Ord. 1881 2. De heffingen naar den grondslag van 1837 werden niet doel matig geacht en bleken a. niet evenredig te zijn aan het daaraan verbonden werk b. niet overal billijk te zijn t.a.v. de waarde van het goed. Genoemde overwegingen hebben er toe geleid, dat de eerste or donnantie van het Kadastraal tarief tot stand kwam, welke werd op genomen in Staatsblad 1881 No. 188. Deze ordonnantie onderging wijziging bij Staatsblad 1883 No. 156 en 1897 No. 219 2). 3. In het tarief van 1881 bleven de beginselen van 1837 in hoofdzaak gehandhaafd, al ondergingen de heffingsnormen ook wij zigingen. Deze beginselen waren in feite een „vermenging" van twee uiteenloopende gedachten 1° vergoeding van verrichten arbeid; 2° heffing naar de waarde van het goed. Ten aanzien van ten 2o. werd een opklimmend percentage geno men, om de overgang van perceelen van geringe waarde minder te bezwaren en die van hoogere waarde meer te treffen. De cijfers waren voorts zoodanig gekozen, dat de nieuwe heffingen geen achteruitgang van de totale opbrengst zouden veroorzaken. 4. In de betreffende toelichting werd erkend, dat de ordonnantie van 1881 geen aanspraak zou kunnen maken op volmaaktheid, en dat men zich t.a.v. de tariefheffing voor een moeilijk probleem geplaatst ziet, wil men de materie alleszins practisch en billijk regelen. Het in 1897 ingevoerde speciale meetbrieftarief voor erfpachts- perceelcn in de buitengewesten had ten doel, de aanvraag van ka- D De aanvulling bij Staatsblad 1883 No. 156 betrof een aansprakelijkstel ling van belanghebbende voor de reis- en verblijfkosten van den Ka dasterambtenaar, indien het op te meten perceel niet meetklaar werd bevonden. 2) Bij Staatsblad 1897 No. 219 werd een speciaal tarief ingesteld voor erfpachtsmetingen in de Buitengewesten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 49