41 opvoering van het tariefpeil kon worden gesproken. Het invoeren van een benedengrens voor de meetbrieven toch, ging gepaard met het stellen van een bovengrens voor de landmeterskennissen, terwijl ove rigens de tarieven slechts onbeduidende veranderingen ondergingen. 13. Het reeds =b 40 jaar bestendigde tarievenschema eischte noodzakelijke herziening, daar de kadastrale heffingen, welke als „medeaandeel" van het publiek werden beschouwd in de kosten, die de kadastrale verrichtingen met zich brengen, verhoogd moesten wor den in verband met stijging van tractementen en materiaalprijzen gedurende genoemde langdurige periode. Zoo kwam de ordonnantie van Staatsblad 1920 No. 879 tot stand. 14. Hoewel in de ordonnantie 1920 het zelfkostcnprincipe sterk op den voorgrond werd geplaatst, werd het tarief overal aan den lagen kant gehouden en werd er steeds gewaakt tegen het maken van winst. Het vasteren vorm krijgen van het zelfkostenprincipe blijkt ook nog uit verdere richtlijnen der ordonnantie, welke hieronder beknopt zijn aangegeven. 15. Een benedengrens van het tarief, oorspronkelijk slechts voor meetbrieven gesteld, werd ook t.a.v. andere verrichtingen doorgevoerd. Voor landmeterskennis, meetbrief en inzage werden de minimum heffingen respectievelijk op 3.10.en 1.gebracht. 16. Het ongewenschte en de ongerijmdheid der reductie voor meetbrieven van reeds kadastraal opgemeten perceelen en voor erf- pachtsgronden in de Buitengewesten zoomede voor stukken betreffen de het agrarisch eigendomsrecht, werden ingezien, weshalve dit spe ciale tarief niet langer mocht worden gecontinueerd. 17. Het rabatsysteem, voor meerdere inzagen tegelijk, werd ver laten, omdat de moeite en tijd recht-evenredig te stellen zijn met het aantal registers of kaarten, dat achtereenvolgens moet worden geraad pleegd. 18. Om dezelfde reden werd het principe, om het tarief afhan kelijk te stellen van de mindere of meerdere belangrijkheid van de inlichting, onjuist geacht en werd het uniforme inzagetarief van 1. ingevoerd. 19. Teneinde het kadasterpersoneel niet onnoodig aan andere werkzaamheden te onttrekken en salarisontduiking te voorkomen, werd het kwartiertarief voor inzagen en inlichtingen ingesteld.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 52