42 20. Voor erfpachtsperceelen e.d. werd het meetbrieftarief t.a.v. een uitgestrektheid van minder dan 750 hectare verhoogd, doch yoor complexen met een grootere oppervlakte verlaagd, ten einde over al een juistere verhouding tusschen heffing en zelf kosten te bewerk stelligen. Huidige Ord. 1926. 21. Het in 1920 herziene tarief bleek niet gehandhaafd te kun nen blijven. Een op verzoek van de Generale Thesaurie ingesteld onderzoek t.a.v. de periode 1921 1925 bracht namelijk eenerzijds een aanzienlijke daling (=1= 31%) der kadastrale inkomsten en ander zijds een stijging 22%) der uitgaven ten behoeve der kadastrale werkzaamheden aan het licht. 7) Aangezien het Kadastraal tarief nog immer werd beschouwd als ,,door het publiek te betalen medeaandeel" in de kosten, had bij Staats blad 1926 No. 144 een tarief herziening plaats, waarbij een „gunstiger verhouding tusschen uitgaven en middelen" werd beoogd. 22. Het schema van 1926 bracht op sommige plaatsen wel is waar een hoogere heffing, doch steeds werd evenals te voren het tarief aan den lagen kant gehouden en gewaakt tegen het maken van winst. Het zelfkostenvraagstuk werd ongetwijfeld als primair beginsel naar voren gebracht, doch tevens werd algeheele betaling door het publiek onbillijk, althans ongewenscht geacht, omdat ook het Land zelf en ook het Algemeen belang hebben bij de instelling en instandhouding van het Kadaster 8). 7) Deze stijging vloeide, volgens de toelichting op het Staatsblad van 1926, voort uit een weddeverhooging der ambtenaren. Volledigheidshalve zij hierbij opgemerkt, dat de ruimere bezoldiging verband hield met de verhoogde beroepseischen, ten einde het kadastrale werk te brengen op het peil, dat redelijkerwijs van een eigendomskadaster mocht worden verlangd. Ook de getroffen maatregelen in het belang van een doel matiger inrichting der kadastrale boekhouding zijn oorzaak geweest voor de vermeerdering der lasten. 8) Kadastrale registratie van het recht beteekent een aanzienlijke vereen voudiging t.a.v. de heffing van grond- en andere belastingen. Het op meten en in kaart brengen van zakelijke rechten brengt automatisch mee, dat de beschikking wordt verkregen over grensgegevens m.b.t. het Staatsdomein. De openbare diensten genieten vrijdom van kadastraal salaris voor inzagen, inlichtingen en extracten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 53