45 het Kadastraal tarief worden geheven. Op deze wijze zou voor den belanghebbende de mogelijkheid openstaan om, door nalatigheid zijner zijds, de opmaking van een of meer landmeterskennissen te coupeeren en zich zoodoende financieel voordeel te verschaffen. Door het voorschrift in de ordonnantie van 1926 werd deze on billijkheid geëlimineerd en werd daarmede tevens bereikt, dat de retributie ten behoeve van de instandhouding van het Kadaster thans geheven zvordt voor elke rechtsovergang. II. Conclusies en toekomstige richtlijnen. Samenvatting der opgedane ervaringen. 31. Het tarievenvraagstuk is, zooals meer dan een halve eeuw geleden reeds werd aangevoeld u), geen eenvoudige materie gebleken. De herzieningen in 1912, 1920 en 1926 zoomede de tusschentijdsche aanvullingen en verbeteringen beoogden zonder twijfel een practische en billijke regeling der heffing. Het is een voortdurend zoeken en tasten geweest naar de richting van een onafgebakenden weg, die leiden moet naar een vaag omlijnd doel. Daarbij werden meermalen verkeerde zijpaden betreden, die dan naderhand verlaten werden 12 Langzamerhand zijn de contouren zich scherper gaan af teeke nen 13), waardoor de richtlijnen voor een billijke en practische heffing duidelijker kunnen worden onderkend. Differentiatie der verrichtingen. 32. De verrichtingen ten gerieve van het publiek, welke voor tarifieering in aanmerking komen, zijn hoofdzakelijk te onderscheiden in a. verrichtingen, die wettelijk zijn voorgeschreven en uitsluitend aan het Kadaster worden opgedragen (landmeterskennissen, certifi caten en meetbrieven) b. verrichtingen, die wel is waar vrijwillig worden aangevraagd, doch waartoe belanghebbenden zich ter sprake uitsluitend tot het Ka daster kunnen wenden (inzagen, inlichtingen, afschriften en ex tracten) e. verrichtingen, die al dan niet wettelijk voorgeschreven niet aan het Kadaster behoeven te worden opgedragen (andere werk zaamheden). 139 Zie punt 4. 12) Zie de punten 6, 16, 17 en 18. 13) Zie punt 13 en de tweede alinea's der punten 21 en 22.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 56