48 Steeds zag men zich geplaatst voor een probleem met vele on bekende factoren en het is niet doenlijk gebleken, om uit een dergelijk samenstel van „onbepaaldheden" met een alleszins onaanvechtbaar beginsel tevoorschijn te komen. 39. Hoewel een concrete vooropstelling van het verhoudings- cijfer tusschen uitgaven en inkomsten ten eenen male ontbrak, wijzen de tariefherzieningen toch op een streven, om in het variabele ver- houdingscijfer eenige stabilisatie te brengen. Dit zoeken naar stabi lisatie is in feite niets anders geweest dan een pogen tot behoud en/of opvoering van uit vroegere perioden geconstateerd cijfermateriaal 14). 40. Met deze ervaring voor oogen kunnen toekomstige richt lijnen t.a.v. het Kadastraal tarief enkel en alleen worden gebaseerd op: 1° de „historisch aanvaarde" verhouding tusschen de uitgaven en inkomsten, uiteraard met inachtneming van de schommelingen, die het verhoudingscijfer nu eenmaal vertoonen moet; 2° de „historisch gegroeide" begrippen van billijkheid in zake de heffingen stuk voor stuk, ten aanzien waarvan een huidig cor rectief vanzelfsprekend niet uitgesloten zal zijn 15). Met betrekking tot sub 1° wordt als het ware het tarief peil onder de oogen gezien, terwijl ten aanzien van sub 2° de repartitie der retri buties aan de orde wordt gebracht. (Wordt vervolgd). L. F. L. BERGAMIN. Mr. C. G. VAN HULS. 14) Zie den laatsten zin van punt 3 en de punten 5, 13 en 21. lr>) Zie bijv. punt 31,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 59