49 HET KADASTER. (Radiovoordracht in 4 deelen, gehouden voor de Bataviasche Radio- vereeniging op 21 en 28 Maart en 4 en 11 April 1940 door Mr. C. G. van Huls). Ie deel. Onlangs werd mij de vraag gesteld, hoe of ik van plan was deze voor dracht in te richten, en men suggereerde mij, den luisteraars het verzoek te doen tijdens de voordracht een duimstok in de hand te nemen, teneinde hun de voordeelen en moeilijkheden aan dat instrument verbonden, op aanschou welijke wijze te kunnen uitleggen. Deze vraag, hoewel als grap bedoeld, geeft toch een zekeren indruk van de persoonlijke visie van den steller op wat onder een kadaster en in het bijzonder het Indische Kadaster moet wor den verstaan. Zoo zal het de meesten vergaan, die niet met het Kadaster in aanraking komenzij zien alleen hetgeen buiten de kadasterkantoren ge schiedt en dat istoepassing van de meettechniek, de landmeetkunde of met een vreemd woordde geodesie. Grondeigenaren en anderen, die eenig belang hebben bij hetgeen binnen de kantoormuren gebeurt, weten er wel iets meer van, maar toch bepaalt hun kennis zich in vele gevallen tot hetgeen zij op een bepaald oogenblik van dat kadaster noodig hebben. De beteekenis van het geheele kadastrale bedrijf om het zoo eens te noemen blijft ook voor de meeste der direct- belanghebbenden een zoet geheim. Wist U luiteraars dat indien U een per ceel eigendomsgrond van een ander koopt, U zich alvorens het op Uw naam gesteld kan wrorden, dus alvorens U zich eigenaar kunt noemen, tot het Ka daster hebt te wenden teneinde een schriftelijke verklaring te verkrijgen, landmeterskennis geheeten, waaruit blijkt dat U het Kadaster hebt kennis gegeven van den voorgenomen eigendomsovergang en dat, zoo het een ge deelte van een perceel betreft, U tevens bij het kadaster moet aankloppen ter verkrijging van een kaart met omschrijving van dat perceelsgedeelte, die meetbrief wordt genoemd. Is het U bekend dat wanneer het Gouvernement grond in eigendom, op stal of erfpacht afstaat, aan dien afstand steeds de voorwaarde verbonden is, dat een door het Kadaster vervaardigde meetbrief moet worden over gelegd. Wat doet U als U wilt weten waar nu eigenlijk de grenzen van Uw perceel loopen, hoeveel en welke perceelen een bepaald persoon op zijn naam heeft staan, hoeveel de te betalen grondbelasting, in Indië verponding ge heeten, bedraagt, wat de oppervlakte van een perceel is. U gaat naar het Kadaster. Het is mogelijk dat U op geen dezer vragen het antwoord schul dig blijft. Maar waar U denkelijk geen antwoord op weet te geven zijn de vragen: Waarom moet ik daarvoor juist bij het Kadaster zijn; hoe weet het Kadaster dat allemaal en tenslotte wat is eigenlijk het Kadaster. Die vragen nu wil ik trachten te beantwoorden. Wanneer we hier in Indië spreken over „het Kadaster", dan hebben we daarmee een bepaalde gouvernementsinstelling op het oog en gebruiken we het substantief dus als eigenaam.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 60