50 Alvorens U echter iets mede te deelen omtrent dezen gouvernements dienst, wil ik eerst een en ander vertellen over het begrip kadaster, dus nader aangeven wat verstaan moet worden onder een kadaster. Slaan we een Nederlandsch leerboek op over het Kadaster, dan vangt hoofdstuk I meestal aan met een nadere verklaring van het woord „kadas ter" en dan blijkt dat de geleerden het omtrent de beteekenis van dat woord niet eens zijn. Het zou zijn afgeleid van het latijnsche woord capitastrum of van het Italiaansche catastro, dan wel van Griekschen oorsprong zijn. De beteekenis van al deze woorden komt vrijwel overeen met het begrip kohier van de zen tijd. Hoe dit ook zij, veel hebben we aan die historische interpretatie niethet komt er voor ons op aan welke beteekenis thans aan het woord kadaster wordt toegekend. Ook die beteekenis vinden we in de kadastrale literatuur nader toegelicht. Het Kadaster zoo zegt men, is een instelling, die door middel van kaar ten (plans) en registers een omschrijving geeft van alle stukken grond bin nen het gebied van een staat gelegen, of ook wel, een beeld en beschrijving geeft van alle onroerende goederen in een bepaald gebied. Ook las ik eens de definitie.,een algemeene inventaris van alle onroe rende goederen", waarachter men zich dan de woorden moet denken „in een bepaald gebied". Van al deze definities lijkt de laatste me nog het beste. Evenwel doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat bij aanvaarding van een der genoemde omschrijvingen, de instelling, die hier te lande met den naam Ka daster wordt aangeduid er niet onder begrepen zou kunnen worden, ma.w. ze zijn te eng. Een ruimere definitie - in sommige opzichten misschien weer te ruim zou kunnen zijn: een kadaster is een registratie rn.b.t. on roerend goed met een bepaald doel in een bepaald gebied. Fraai is deze definitie niet; het begrip is er niet scherp mee omlijnd, doch het is mo gelijk en daar komt het op aan om alles wat zich als kadaster aan dient er onder te begrijpen. In de ruimere formuleering is vermeden te spreken van het kadaster als van een instelling, zulks ter voorkoming van misverstand. Op den voorgrond staat hier het begrip en dat houdt registratie in. Dat het orgaan, dat met de registratie belast is ook wel „kadaster" heet, is een nevenzaak. Bovendien wordt niet meer gesproken van kaarten of registers. Het is n.l. zeer wel mogelijk, ook in de huidigen tijd, zich een kadaster voor te stellen, dat alleen bestaat uit registers of alleen uit kaarten. Dat in de eerst genoemde definities sprake is van kaarten en registers ligt voor de hand, als men bedenkt dat het Nederlandsche kadaster inder daad met beide hulpmiddelen werkt. Met dat al luisteraars, zult U er nog wel steeds niet achter zijn, wat nu een kadaster eigenlijk is. Daarom zal ik dat aan de hand van eenige voorbeelden trachten duidelijk te maken. Ik wil beginnen met een paar instellingen, die den officieelen naam van kadaster dragen. In de eerste plaats komt daarvoor in aanmerking het Ne derlandsche Kadaster.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 61