54 Wat hebben nu al deze kadasters gemeen? In de eerste plaats zijn er registers, daarnaast komen kaarten voor, die een afbeelding geven van de grondstukken, waaromtrent de registers iets vermelden. Aan de grondstukken worden nummers gegeven, die zoowel op de kaart als in de registers voorkomen en dus het verband leggen tussclien beide registratieonderdeelen. De meettechniek is het hulpmiddel om de kaarten te kunnen samenstel len. Het verschil tusschen deze kadasters schuilt hoofdzakelijk in het doel dat men ermee beoogt. Men kan zich echter ook kadasters voorstellen, die alleen uit registers bestaan. Het verband met de werkelijkheid, waarvoor anders de kaart zorgt, zou bijv. tot stand kunnen worden gebracht door het aanbrengen van num merplaat jes op de te registreeren objecten (men denke aan de verpondings nummerbord jes op de huizen in Batavia). Het zou ook mogelijk zijn de kaart tevens de rol van register te laten vervullen. Iets dergelijks treft men aan bij wat de Duitschcrs noemen het Lcitungskataster, d.i. een samenstel van kaarten van een stad, waarop alle leidingen van gas, licht telefoon, het rioleeringsstelsel, de trambanen enz. zijn aangegeven. Bij een dergelijk kadaster staat de meettechniek voorop. Zooals U ziet is het eigenlijk even moeilijk te zeggen wat nu onder een kadaster moet worden verstaan als om bijv. het begrip recht nader te defi- nieeren. De inhoud ervan wisselt naar tijd en plaats en het geven van een definitie, die alleszins voldoet, blijkt onmogelijk. Wij gaven in den aanvang wél een definitie, doch deze diende slechts ter gedachtebepaling. Toch hoop ik eenigszins er ingcslaagd te zijn aan te geven wat het begrip kadaster inhoudt. De volgende keer wil ik het met U hebben over de taak van het Indi sche eigendomskadaster. 2e deel. De vorige week wijdde ik de mij toegemeten tijd aan liet begrip „ka daster", thans wil ik van het abstracte afdalen naar het meer concrete en U iets naders vertellen omtrent den gouvernements dienst, die den naam Kadaster draagt, in het bijzonder iets over de taak en de inrichting van dat overheidsorgaan. Ik zou U daartoe in gedachten kunnen meenemen naar een kadaster- kantoor en U inzage verstrekken van alle soorten registers en kaarten, die daar te vinden zijn, doch ik ben bang, dat U dan na eenige oogenblikkem door de boomen het bosch niet meer zou zien. Misschien meer voor de hand liggend ware, indien ik U eenvoudig de inhoud van het staatsblad voorlas, waarin de taakomschrijving van het Ka daster is opgenomen. Echter wil het geval, dat die omschrijving van 1916 dermate ongelukkig is, dat ze U hoogstens op een dwaalspoor zou bréngen, zóoals ze dat reeds meerdere Vakmenschen heeft gebracht. Dus moeten we naar een ander aanvangspunt zoeken. Dit nu meen ik overigens geheel in overeenstemming met den aard van het beestje

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 65