57 verzoek heeft na te gaan en eventueel van zijn bevindingen een schriftelijk bewijs moet afgeven. Volkomen openbaarheid is er dus niet, daar het publiek zelve geen in zage mag nemen. Doch bovendien doet zich bij het naslaan der gegevens dezelfde moeilijkheid voor als in Holland m.b.t. tot set overschrijvingsregis- ter. Want over een eigenlijk openbaar register beschikt de overschrijvings ambtenaar niet; als zoodanig doen de jaargewijs ingebundeldc akten dienst. Zou men dan ook van den overschrijvingsambtenaar willen weten welke per- ceelen mijnheer A te Batavia op zijn naam heeft staan of aan wie dat groote huis aan de Meikeverlaan toebehoort, dan zou lrom dat veel hoofdbrekens kosten. Alvorens zich echter te zeer te vermoeien zou hij U denkelijk wel ver wezen hebben naar het Kadaster. Want ook hier heeft het Kadaster uitkomst gebracht; ook bij de open baarmaking van het subject, bij de publiciteit is het een belangrijke rol gaan spelen. Den overschrijvingsambtenaar is nl. voorgeschreven, dat hij maande lijks aan het Kadaster een opgave verstrekt van alle eigendomsovergangen. Het Kadaster nu, beschikt over een register dat per eigendomspercecl alle bijzonderheden, welke van belang zijn, vermeldt. Door die maandelijk- sche opgave is het in staat dat register, dat nog steeds den misleidenden naam van „hoofdregister der verponding" draagt, geregeld bij te houden. Dit register wordt tegenwoordig volgens kaartsysteem aangehouden en elk eigendomsperceel heeft een afzonderlijke kaart. Daarnaast beschikt het Kadaster over een z.g. alfabetische naamlijst van alle eigenaren binnen het kantoorressort, waarin achter de1 namen der eigenaren de hun toebehoorende eigendommen staan vermeld. Ook die naam lijst is volgens kaartsysteem ingericht. Ik sprak zooeven van misleidende naam, omdat het register, hoewel aanvankelijk als kohier der grondbelasting bedoeld, die beteekenis reeds lang verloren heeft en in zooverre slechts iets met verponding te maken heeft, dat het Kadaster naar aanleiding van een opgave van den Inspecteur van Financiën er de verpondingswaarden der perceelen in boekt. Hiervoor gaf ik reeds aan hoe men zich tot het Gouvernement heeft te wenden wil men de beschikking krijgen over grond, die te voren geen eigendom was. Aan de afstand door het gouvernement zijn tallooze voor waarden verbonden o.m. die van openbaarmaking, dus van het verlijden van een gerechtelijke akte Ook van deze openbaarmakingen geeft de overschrij vingsambtenaar kennis aan het kadaster. Na de kennisneming kent het Ka daster aan het pas geboren eigendomsperceel een nummer toe, dat ook al weer historisch te verklaren den naam draagt van verpondingsnummer, doch beter kadasternummer zou kunnen worden genoemd. Er zijn ook andere gevallen, dat het Kadaster een verpondingsnummer aan een onroerend goed toekent. Heeft bijv. overdracht van een gedeelte van een onroerend goed plaats gehad, dan krijgt zoo'n gedeelte een nieuw verpondingsnummer. Deze verpondingsnummers vormen de basis van de kadastrale boekhou ding. Het hoofdregister is in volgorde van die nummers ingericht en in de naamlijst wordt met behulp daarvan weer naar het hoofdregister verwezen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 68