58 Beide registers, hoofdregister en naamlijst geven antwoord op alle vra gen, welke zich met betrekking tot de verhouding eigenaar-eigendom voor doen en waarborgen dus de grootst mogelijke publiciteit. De registers ver- toonen slechts één leemte, maar dan ook een belangrijke, d.i. zij kunnen geen inlichting geven omtrent de hypotheken, die op een onroerend goed rusten. Daartoe heeft men zich weer tot den Overschrijvingsambtenaar te wenden. Bij vergelijking met het Hollandsche stelsel, blijkt het Indische eenvou diger, ook al omdat hier een register minder gebruikt wordt. Wat is nu de taak van het kadaster t.a.v. De Specialiteitf Door de publiciteit wordt de band, welke tusschen den eigenaar en zijn eigendomsrecht bestaat, openbaar gemaakt. De specialiteit, de ondubbelzinnige aanduiding, de omschrijving van het object, dient tot vastlegging en openbaarmaking van de betrekking tusschen dat recht, het abstracte, en het deel van den aardbodem, waarop het recht rust, het reëele. De omschrijving van het onroerend goed zou bijv. kunnen geschieden door aan te geven in welke stad en in welke straat het is gelegen, wat het huisnummer is en wie de eigenaren van de aangrenzende perceelen zijn. Met een dergelijke omschrijving stelde men zich vroeger tevreden en zelfs nu nog komt ze in Holland wel eens in een akte voor. Het nadeel van deze wijze van omschrijven is dat daarmee niets over het verloop der grenzen, de afmetingen en de oppervlakte van het perceel wordt gezegd, bijzonderheden, die voor den kooper alle van belang zijn. Bovendien zou een dergelijke omschrijving veelal niet mogelijk zijn bij gron den, die ergens in de binnenlanden zijn gelegen. De aanduiding met het verpondingsnummcr brengt hier geen uitkomst, omdat dit nummer als zoo danig niets zegt en het bovendien nog niet bestaat bij onroerende goederen, die voor de eerste maal in een gerechtelijke akte genoemd moeten worden. Om nu in een afdoende aanduiding en omschrijving van het goed te voorzien, is bepaald dat geen gerechtelijke akte wordt verleden, tenzij er van het voorwerp dier akte, het onroerend goed waarvan de akte wordt opgemaakt, door het Kadaster een meetbrief is afgegeven. Onder een meetbrief hebben we te verstaan in de eerste plaats een kaart, een afbeelding van het betreffende stuk grond, waarop de grenzen, de merkteekens, waaraan die grenzen vastliggen en de bebomving duidelijk zijn aangegeven. Het woord meetbrief duidt er reeds op, dat het stuk nog meer bevat dan enkel een kaart. We vinden dan ook bovendien in den meet brief aangegeven in welk bestuursressort het onroerend goed is gelegen, hoe groot de oppervlakte is enz., alles met elkaar een zoo volledig mogelijke omschrijving, zoodat niet de minste twijfel overblijft met welk stuk van den aardbodem we te doen hebben. Door nu de meetbrief in de akte te noemen is het voorwerp van de levering speciaal en ondubbelzinnig aangeduid, is in alle opzichten voldaan aan het specialiteitsbeginscl. De kaart van den meetbrief is, ik zei het reeds, een verkleinde afbeel ding van het terrein; om die afbeelding te verkrijgen moet genieten wor den. Hier zijn we genaderd aan wat ik de vorige maal het probleem van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 69