63 Om aan de misstanden een einde te maken en het ontstaan van nieu we te voorkomen, was het daarom noodig dat met het verleden radicaal werd gebroken. De herziening. De herziening van het stedelijk grondenrecht vormde het sluitstuk van de groote vorstenlandsche hervorming van de jaren 1912-1925, welke beoog de de in deze gewesten heerschende maatschappelijke toestanden zooveel mo gelijk gelijk te doen zijn aan die in de gouvernementslanden. Het bestaan van een uitgebreide landbouwnijverheid, welke geheel ge stoeld was op het oude stelsel, had de toestanden ten plattelande zoodanig gecompliceerd, dat genoegen moest worden genomen met een compromis, waardoor het doel eerst na verloop van een overgangsperiode van maxi mum vijftig jaar ten volle zal kunnen worden bereikt. In de stad waren, wat dat betreft, de toestanden gunstiger en hiervan werd gebruik gemaakt om het stadium waarin het Inlandsch grondenrecht in de steden buiten de Vorstenlanden verkeert, voorbij te streven. Niet alleen immers werd het grondenrecht uit de oude knellende ban den los gemaakt, maar tevens werden door het in het leven roepen van een samenstel van regelen welke een deugdelijke grondrechtboekhouding en gronduitmeting verzekeren, de nieuw toegekende rechten op het stuk van rechtszekerheid in nagenoeg dezelfde postitie gebracht als de westersche zakelijke rechten. Grondregistratie. Op 1 Januari 1925 werden de apanages ter hoofdplaats Jogjakarta afge schaft. Alle gronden, voor zoover daarop geen Europeesche rechtstitel rustte, kwamen hierdoor ter vrije beschikking van den Zelf bestuurder, die ze met ingang van denzelfden datum met het Inlandsch bezitrecht afstond aan diegenen, die daarop naar zijn oordeel aanspraak konden maken. Van te voren waren alle grondstukken opgemeten en in kaart gebracht en was een onderzoek ingesteld naar degenen die voor toekenning van be zitrechten in aanmerking kwamen. Dit onderzoek is met groote nauwkeurigheid geschied, hetgeen blijkt uit het betrekkelijk gering aantal geschillen omtrent de toewijzing van gron den, welke bij de speciaal daartoe ingestelde commissie werden voorgebracht, en uit het feit dat deze zoo goed als alle aan de hand van de verzamelde gegevens konden worden opgelost. Nadat de toewijzing had plaats gevonden werd met de registratie der ruim 9000 perceelen door het inmiddels ingestelde grondregistratiebureau een aanvang gemaakt. Voor goed begrip van de plaats welke dit kantoor in het nieuwe bestel inneemt is een korte uiteenzetting van de beginselen, die aan de grondrecht boeking ten grondslag liggen, onmisbaar. Ten tijde van de reorganisatie van het grondenrecht ter hoofdplaats Jogjakarta, was de vraag of de tijd reeds was aangebroken voor de invoe ring van een individueele boekhouding van Inlandsche grondrechten aanlei ding tot vele, niet immer zakelijk gehouden, polemieken. Aan den-eenen kant stonden zij, die een individueele uitmeting en boeking van alle grond-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 74