DE NIEUWE NAAM. Nu ons tijdschrift met een nieuw titelblad verschijnt, meenen wij goed te doen, eenige toelichtingen te geven omtrent de naams wijziging. Onze „Vereeniging van Landmeters van het Kadaster in Ned.- Indië", die den 8en Juni 1919 te Bandoeng werd opgericht, heeft blijkens artikel 2 der Statuten als een der doelstellingen: „de ver spreiding van kennis van het kadaster en de landmeetkunde". Ter bevordering van dat doel bepaalt het Huishoudelijk Reglement, dat de Vereeniging een tijdschrift zal uitgeven. Vrijwel onmiddellijk na de oprichting werd hieraan gevolg ge geven en zoodoende verscheen nog in hetzelfde jaar 1919 de eerste aflevering van het orgaan, dat den titel droeg van „Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië", welke titel tot 1 Januari 1940 gehand haafd werd. Op den duur schonk deze titel geen bevrediging, en zeer terecht. Moge in de allereerste tijdschriftafleveringen het Indische Kadaster op den voorgrond zijn geplaatst, gelijdelijk aan is het arbeidsveld van ons tijdschrift in omvang toegenomen, en wel dusdanig, dat het mo menteel een alleszins „algemeen" karakter heeft verkregen. Het is dus duidelijk, dat de oorspronkelijke benaming geen overeenstemming meer vertoont met de huidige strekking. Dit feit had de aandacht van het Vereenigingsbestuur, dat het van zooveel belang achtte, dat de aangelegenheid als punt op de agenda van de op 10 September 1939 te Batavia gehouden Algemeene Vergadering werd geplaatst. Intusschen bleek het kiezen van een nieuwe benaming niet een voudig, doch na vrij langdurige discussie werd ten slotte toch de naam aangenomen, die op den omslag van dit nummer staat afgedrukt. In den titel gaat het woord „algemeen" voorop, om duidelijk te doen uitkomen, dat het tijdschrift is opengesteld voor bijdragen omtrent landmeetkunde en kadaster in den meest algemeenen zin des woords. De benaming vertoont voorts de bijzonderheid, dat het woord „landmeetkunde" eerder wordt genoemd dan het woord „kadaster". Deze volgorde is natuurlijk met opzet zoo gekozen en wel voorname lijk, omdat de landmeetkunde door den buitenstaander dien wij zoo gaarne in den lezerskring wenschen op te nemen als het belang-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 7