73 Het Inlandsch grondbezit te Jogjakarta. verkeert op het stuk van rechtszekerheid in een positie, waarnaar men voor het grondbezit in de steden in de Gouverpymentslanden reeds, meer dan een halve eeuw verlan gend uitziet. Over de wenschelijkheid yan ey.n beterverzekering yan het Inljand,sch grondbezit in stadsgemeenten, is men het, geloof ik, wel eens. Aan de hand van de in Jogjakarta opg^dape ervaringen zop men zeggen dat d,e kosten daaraan verbond,en niet prohibitief kunnen zijn. Evenwel zal ik er mij wel voor hoeden hierover een oordeel uit te spreken. Ik moge me daarom beperken tot eenige opmerkingen, van pfjncipieelen aard. De vraag is gesteld oi hier niet een taak voor een gemeentelijk grond bedrijf of een stadsvormingsdienst is weggelegd. Het antwoord het behoeft na het voorgaande nauwelijks toelichting is neen, dit verdraagt zich niet met het karakter dezer instellingen, het welk totaal verschillend is van de. informeele grondboekings- en meetkan- toren welke men in enkele gemeenten aantreft. De door deze kantoren aangelegde grondregisters zijn leggers van per- ceelen en geen registers van bezitbewijzen. De meetbrieven zijn min of meer nauwkeurige, niet op kadastralen grondslag, vervaardigde schetsteekeningen welke wél kunnen dienen voor administratieve doeleinden, doch in zaken van justitie geen rechtsvermoeden ten bate van den ingeschrevene kunnen opleveren en hoogstens dienen als een begin van schriftelijk bewijs. Evenmin als de ambtenaar voor de in- en overschrijving en het (Euro- peesch) Kadaster, aan een dienst mogen worden ondergeschikt gemaakt, die bij grondtransactics belanghebbend is, mag dit gebeuren met den ambtenaar belast met de registratie van Inlandsche bezitrechten en het Inlandsch Ka daster. Willen ^rondre^istratie en gronduitmetin^ de rechtszekerheid dienen, dan moeten zij niet alleen alle mogelijke waarborgen voor haar deugdelijk heid verschaffen, maar ook moet er voor gezorgd worden dat haar onpar tijdigheid boven alle twijfel is verheven. En dit kan alleen indien ze onaf hankelijk staan van alle belanghebbenden. Het komt dan ook aangewezen voor dat en de registratie en de kadas treering van Inlandsche grondrechten worden gebracht ender het Departe ment van Justitie. Eenzelfde regeling werd dit jaar voor het Inlandsch bezitrecht te Soerakarta ingevoerd. Het Hoofd van het G-ondregistratiekantoor in Jogjakarta was van den aanvang af rechtstreeks ondergeschikt aan den Rijksbestuurder. Het Hoofd van het Inlandsch Kadaster stond tot 1 November 1939 on der toezicht van het Hoofd van Agrarische Zaken, die dit namens den Gouverneur uitoefent. Sinds October is ook deze ambtenaar recht streeks ondergeschikt aan den Rijksbestuurder. In Solo staat het hoofd van het Inlandsch Kadaster ender den Gouverneur, de grondreg'st. atie- ambtenaar ender den Rijksbestuurder.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 84