Jaargang 1940afl. 1. HISTORISCH MOMENT. (1915 1940) Bij het doorbladeren van onzen bundel Kadastrale voorschriften, valt het een ieder op, hoe het jaar 1915 dat precies 25 jaar achter ons ligt zich kenmerkt door publicatie van een tweetal rondschrij- vens, n.l. die van 18 Januari (No. 172) en 7 Juni (No. 1638), die in tegenstelling met de voorgaande materie een volkomen tech nisch karakter dragen en uitsluitend gewijd zijn aan landmeetkundig meet- en berekenwerk. Genoemde rondschrijvens zijn summier gesteld, doch des te om vangrijker en belangrijker zijn de bijbehoorende bijlagen. Hierin toch wordt een uiteenzetting gegeven omtrent de systematiek, die aan de techniek ten grondslag moet liggen, wil het landmeetkundig werk c.a. voldoen aan de redelijke eischen, welke aan een behoorlijk function- neerend Kadaster mogen worden gesteld. Tevens zijn daarin de aller eerste richtlijnen uitgestippeld, om langs den weg van „efficiency" te komen tot resultaten, die den wetenschappelijken toets kunnen doorstaan. Zij, die de periode van 1915 en voorgaande jaren hebben mee gemaakt, kunnen getuigen van het gistingsproces, dat zich in die tijden aan onzen dienst voltrok. Wij bezaten destijds slechts zeer verouderde technische voorschriften, die geen wetenschappelijk technicus meer wenschte toe te passen. Gemis aan moderne instructies bracht me nigeen er toe, volgens eigen inzichten te experimenteeren. Ondanks de beste bedoelingen, die ongetwijfeld moeten hebben voorgezeten, werd al te vaak onbegrijpelijk en onbegrepen werk verricht, om nog niet eens te spreken van de naïeve of ondeskundige werkwijzen, die in de oude technische bescheiden veelvuldig worden aangetroffen. Conflicten tusschen oudere en jongere generatie zijn dan ook niet uitgebleven, en menige kwestie omtrent de vraag, welke opvatting als de meest juiste (of minst onjuiste) moest worden gekwalificeerd, bleef in die dagen onbeantwoord. Het waren tijden van gisting in kadasterkringen, doch het was tevens een periode van groeiEen ieder begreep, dat ééns het keer punt komen moest. Het kwam dan ook in 1915, toen de eerste maat regelen voor unificatie werden uitgevaardigdunificatie op weten schappelijken grondslag. Het jaar 1915 is derhalve een zeer bijzonder tijdstip geworden in de geschiedenis van het Kadaster hier te lande.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 9