85 bevoorrecht zouden zijn ten aanzien van andere houders van zakelijke rechten. 62. Volledigheidshalve ware nog het uitzonderlijke geval onder de oogen te zien, waarbij ten behoeve van de overschrijving zoowel een certificaat als een landmeterskennis verplichtend wordt gesteld. Zulks is wettelijk voorgeschreven bij openbaren verkoop van een ge splitst gedeelte van een zakelijk recht. In zoodanig geval dient er gewaakt te worden tegen een dubbele heffing van de registratieve retributie (punt 52 sub aweshalve voor de onderwerpelijke landmeterskennis slechts de administratieve retri butie (punt 52 sub b) in rekening ware te brengen 42). Meetbrief tarief volgens zmarde grondslag. 63. In de ordonnantie van 1881 werd het meetbrieftarief voor perceelen, die een waarde hadden van 10000.of daarboven landerijen of gedeelten daarvan uitgezonderd 43) gesteld op l°loo van de perceelswaar de, vermeerderd met een bedrag van f 5.-waar na afronding (naar boven) tot een veelvoud van 5.:plaats had. Ten aanzien van perceelen met een waarde van minder dan 10000. vertoonde het tarief een terugloopende schaal, waarin de bedragen 11. 8.5.3.—, 2—, 1.— en 0.50 waren opge nomen. 64. Genoemde tariefmaatstaf stemde overeen met de registratie retributie, welke voor de landmeterskennisscn werd geheven 44), met dien verstande evenwel, dat voor het meerendeel der meetbrieven een extraheffing werd gevorderd. Deze extraheffing moet daarom worden aangemerkt als een bijdrage in de vergoeding voor de aan de meet- briefafgifte verbonden meet-, bereken- en kaarteerkosten. Het tarieven schema van 1881 doet zien, dat bedoelde extrahef fing maximaal op 5.werd gesteld. 65. Het principe van 1881 werd in de ordonnantie van 1912 bestendigd, doch de benedengrens van het meetbrieftarief werd op 42) Zoodanige bepaling brengt t.a.v. deze uitzonderlijke gevallen geen ver mindering der ontvangsten. Volgens bet huidig tarief wordt voor het certificaat 5.en voor de landmeterskennis de heffing van l°/oo 5.in rekening gebracht. Het ontworpen systeem berekent daaren tegen voor het certificaat l°/oo 5.terwijl de landmeterskennis 5.zal kosten. De salarissen zullen derhalve slechts in omgekeerde volgorde gevorderd worden. 43) Zie de eerste alinea van punt 51. 44) Zie de tweede alinea van punt 55.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 13