94 85. Het hectaretarief van de ordonnantie 1926 brengt nog het nadeel mee, dat voor de salarisvaststelling een berekening tot in centen nauwkeurig vereischt is. Deze bijzonderheid wekt bevreemding, aan gezien daartegenover staat, dat de omtrektoeslag naar boven tot een veelvoud van 10.wordt afgerond. Dit afrondingssysteem kan bij kleinere perceelen tot een onevenredige heffing aanleiding geven 74). Uiterst merkwaardig is bovendien, dat m.b.t. perceelen, die klei ner zijn dan 10 bouw, de tarieven veelvouden van 5.aangeven en daarbij een berekening tot op de cent nauwkeurig achterwege blijft. Een eenvoudiger tariefsysteem met gering rekenwerk en waarin de heffingen uitsluitend uit veelvouden van 5.bestaan, zou daar om alleszins verkieselijker zijn. 86. Met vooropstelling van de in punt 84 neergelegde begin selen, zoomede een omtrekheffing van 10.per kilometer 75) zijn de navolgende normen becijferd 76) 74) Voor een perceel van 24 hectare en met een omtrek van 2.9 kilometer bedraagt het tarief volgens de huidige ordonnantie 54.terwijl t.a.v. een omtrek van 3.1 kilometer bij een gelijke oppervlakte 64.in rekening moet worden gebracht. Een geringe omtrekvermeerdering van 0,2 kilometer gaat hier dus met een tarieftoename van ongeveer 19°/c gepaard. 75) Zie de tweede alinea van punt 82. 7(ï) De berekening is geschied aan de hand van concrete gegevens, ontleend aan alle gesalarieerde erfpachtsmeetbricvcn, die gedurende de iaren 1934 tot en met 1939 in de belangrijkste erfpachtsressorten Batavia, Ban doeng, Bondowoso, Palembang, Padang, Medan en Koetaradja werden afgegeven. De verrichte becijfering kan als volgt worden samengevat. Voor iederen meetbrief werd het ingevolge het tarief 1926 geheven salaris verminderd met de heffing ad 10.per kilometer over den geheelen omtrek. Dit resultaat wordt op het bekende bedrag T gesteld. Voorts zijn als onbekenden aangenomen X hectaretarief voor de eerste 400 hectare Y iedere hectare, die daarboven uitstijgt. De oppervlakten, waarover beide tarieven worden geheven zijn res pectievelijk op A en B, die beide bekend zijn, gesteld. Op deze wijze ontstaat voor iederen meetbrief de componentvcr- gelijking AX BY T v waarin v het variabele verschil is tusschen de heffingen van het tarief 1926 en het ontwerp-tarief. X en Y zijn ten slotte berekend uit de twee vergelijkingen [AA] X [AB] Y [AT] [AB] X [BB] Y [BT] waaruit de resultaten X 1.75 en Y 0.68 zijn verkregen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 22