106 DECENTRALISATIECONGRES EN INLANDSCH KADASTER. Op het 30e Decentralisatiecongres, den 2en, 3en en 4en Mei 1940 te Bandoeng gehouden, kwam op den laatsten dag het Inlandsch ka daster ter sprake naar aanleiding van een praeadvies, dat we hier onder aan de behandeling op het congres laten voorafgaan. 1 De mogelijkheid van een gemeentelijk Inlandsch „kadaster" Praeadvies uitgebracht door ir. R. C. AF. J. van Lissa Nessel, Burgemeester van Magelang. Over de wenschelijkheid van een betere verzekering van Inlandsch grondbezit in stadsgemeenten, is men het, geloof ik, wel eens. Bij de behandeling van bouwaanvragen, bij de samenstelling van stadskaarten en detailplannen, bij kampongverbetering, bij den afkoop van grondrechten van Inheemschen, enz., enz., komen het stads gemeente-bestuur en zijn organen steeds weer in aanraking met per- ceelen gronds, waarvan de grenzen onvoldoende vaststaan. (Ik zwijg maar over de gevallen, waarbij zelfs de eigenaar niet dadelijk bekend is.) Maar ook de bevolking zelve, in de steden, heeft meer en meer last van de bestaande gebrekkige grondregistratie, omdat in een stad nu eenmaal veel meer mutaties van gronden voorkomen, dan op het platteland, o.a. door de steeds dichter wordende kampongbebouwing. Het is bepaaldelijk van belang, om even na te gaan, hoe de praktijk momenteel is. Zij is n.l. dermate primitief, dat men tot de conclusie komt, dat „elke" verbetering begeerenswaard is, al voldoet deze ook niet aan de hoogste eischen. Hoe is momenteel de praktijk? Het dessa-bestuur beschikt over dessa-registers. Dit zijn eigenlijk afschriften van de Landrente-kohieren, met dien verstande, dat de folio's niet zoo zeer dienen, om de betalingen aan grondbelasting bij te houden, dan wel voor de mutaties van eigenaren. Een tjarik (schrijver) der dessa meet de gronden op, en wel op zeer primitieve wijze. Voor erven gebruikt hij een „piontang", d.i. een veelal kromgetrokken bamboe, vroeger ter lengte ongeveer van een roede (3.76 m), doch sedert kort ter lengte van 5 meter, door gekleurde blokken onderverdeeld in meters. Daarmee wandelt hij het terrein af, den stok op en neer wippend. De lengte van deze piontang 1) Dit preadvies verscheen reeds in het Tijdschrift „Technische Mededee- ling No. 16 van de Vereeniging voor Locale Belangen". R c d.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 34