Jaargang 1940, 3ïl8LIOTK:« K. en L. DE REDTA ALS ZELFREDUCEERENDE DRADENAFSTAND METER MET VERTICALE BAAK. V Het komt wel eens voor dat men bij Redtadetailmetingen, buiten de details noodig voor aanmeting van grenzen en bebouwingen, nog meerdere detailpunten in de meting wenscht op te nemen, waarvoor met een veel kleinere nauwkeurigheidsgraad volstaan kan worden. Dit kunnen b.v. zijn details van meer topografischen aard, als rivieren, waterloopen, voetpaden, kortom terreinvoorwerpen welke in hoofdzaak als kaartillustratie zullen dienen. Verder, indien dit geval zich mocht voordoen, de opname van detailpunten welke uitsluitend dienen ten behoeve van hoogtemeting i.v.m. het vervaardigen van een hoogte lij nenkaart. In deze gevallen zou het onjuist zijn de nauwkeurige afstand bepaling door middel van de horizontale baak te bezigen, welke, vooral in begroeid en geaccidenteerd terrein, de gewone bezwaren van veel kappen met zich mede brengt. Tot nu toe werd in deze gevallen dan ook veelal de kijker gebezigd als Reichenbachsche afstandmeter, met behulp van de op het diafragma geëtste afstandmeterdraden gecom bineerd met de cm-verdeeling op de verticale standlat. Het bezwaar van deze methode is, dat zij extra kantoorwerk met zich mede brengt in den vorm van lengtereducties. Het lijkt mij daar om niet ondienstig hieronder een werkwijze aan te geven, waarbij men, met practisch hetzelfde meetwerk, dadelijk de gereduceerde afstanden kan verkrijgen. Deze methode berust in principe op het feit dat men de micro- meterschroef voor de verticale fijnbeweging kan gebruiken als een z.g. tangentenschroef, en wel op de wijze zooals deze bij de zelf- reduceerende „contact"-tachymeters van Sanguet en Kern, en even eens bij den tachymeter van <A Szepessy, toepassing vindt. In beginsel berusten deze op het volgende. Rij een zekere hellingshoek «i zij A' de aflezing bij de middendraad op een verticale baak. Vergroot men de hel lingshoek tot a2 dan zij de daarbij behoorende aflezing A". Nu is: BA' BA" tg ai tg «2 L L

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 3