112 Het kan niet in de bedoeling liggen, dat ik de gegevens van Djocja hier verder in den breede ga weergeven. Wie er belang in stelt, leze het genoemde artikel in „Locale Techniek". Voldoende is hier vast te stellen, dat men er te Djocja in ge slaagd is een goed systeem op te bouwen, dat een succes werd. Hier mee is dus de mogelijkheid van een gemeentelijk Inlandsch kadaster reeds aangetoond. Weliswaar is Djocja geen gemeente, doch een sultanaat; maar het geldt hier toch een beperkt gebied met eigen huishouding, terwijl het ingevoerde systeem zich beperkt tot het gebied van de hoofdplaats. De kosten zullen voor een groote gemeente geen bezwaar vormen. Deze lichamen zouden dus bij Djocja in de leer kunnen gaan. Voor de middelbare en kleinere gemeenten, alsmede voor de regentschapshoofdplaatsen, zouden de kosten ad. 6.000.'s jaars (Djocja) evenwel wèl een bezwaar kunnen zijn. Doch ik acht het niet uitgesloten, dat deze kosten in zulke plaatsen lager kunnen uitvallen. Veel hangt er echter vanaf, of men in zulke steden al iets heeft, wat lijkt op een dienst voor de stadsmetingen. Dit nu, is bij vele stadsgemeenten helaas nog niet het geval. Nochtans zal men hieraan toch niet kunnen ontkomen. Immers, hoe wil men de stadsvorming behoorlijk leiden, zonder behoorlijke stadskaarten, detailplannen, enz. Het door de Commissie voor de Stadsvorming bij de Regeering in gediende rapport, vergezeld van een ontwerp-stadsvormings-ordonnan- tie, staan als stok achter de deur van stadsbestuurders, die nog steeds meenen, dat zij den groei (vergroeiing) hunner stad kunnen leiden, zonder behoorlijke stadsmetingen en -kaarten. Overigens zij in dit verband ook gewezen op de conclusie der „Kampongverbeterings- Commissie" ten aanzien van opname-kaarten 95 en 96) van het „Verslag"). Bij het opzetten van een betere verzekering van het Inlandsch bezitsrecht, zal men twee grondslagen in het oog dienen te vatten, n.l. eenerzijds het „kadaster", dat een goede gronduitmeting inhoudt, en Vergelijk ook Beekman in „Locale Techniek" 1939, blz. 172, linker kolom, 4de alinea „Indien alzoo de kaarteering zou kunnen worden benut, behalve voor een Inlandsch kadaster, ook voor Inlandsche verponding en voor kam pongverbetering en alzoo voor stadsvorming, dan zal het werk langza merhand rendabel worden."

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 40