115 kening bij de Gemeente kan aanvragen. Hij betaalt daarvoor de somma van 0,50, waarvoor hij een soort „meetbrief" krijgt Tusschen haakjes zij vermeld, dat de grondbezitters zulk een „meetbrief" dolgraag hebben, al mist dat papier rechtskracht. De Gemeente kan deze meetbriefjes zoo goedkoop leveren, omdat zij eenerzijds toch overal aan het meten is, en anderzijds de opmetin gen benut voor ander werk. Alle partieele opnamen passen n.l. in grooter verband. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat alle meetwerk aansluit op het aanwezige verzekerde polygoonnet van het Kadaster (eenige jaren geleden uitgezet met een financieele bijdrage van de Gemeente). De kadasterpunten (K.P.'s) verkrijgt men van het Kadaster (register van coördinaten en de „verklikker"). Er bestaat ook verder samen werking met het Kadaster. Wil b.v. een Inlander een perceel aan een Chinees verkoopen, dan heeft de laatste een meetbrief van het Kadaster noodig. Het Kadaster kan daarvoor desgewenscht van de gemeentelijke meetgegevens in de kampongs gebruik maken (waardoor vaak vele metingen niet meer noodig zijn). Anderzijds vraagt de Gemeente vaak de gegevens van het Kadaster, b.v. indien de meet punten (meetbrief) van een perceel niet samenvallen met de werke lijke grenzen. De Gemeente betaalt 1.per kwartier voor het over nemen van gegevens van het Kadaster; omgekeerd echter wordt niets berekend. (M.i. niet billijk). Geeft dus de meterij op zichzelf weinig moeilijkheden te zien, last daarentegen heeft men met de merkteekens, welke de begrenzin gen van de Inlandsche perceelen moeten verzekeren. En wel, vanwege de kosten daarvan. De kleine man onder de bevolking kan en wil daarvoor heel weinig missen. Hijzelf is gauw geneigd zich tevreden te stellen met grenspaalt j es van hout of bamboe, dan wel een leege Hiernevens (fig. 2) wordt als voorbeeld zulk een gemeentelijke meet brief gereproduceerd, zij het goedkoopheidshalve ongekleurd. Dc reproductie is uiteraard minder van kwaliteit dan liet origineel, te meer waar zij van een lichtdruk is overgenomen. Voorts geeft het origineel enkele onderdeden in kleuren aan, waardoor de teekening aan duide lijkheid. wint. (Niet overgenomen. Red) Niet terzake doende, doch interessant is verder, dat hij van de Ge meente-wederom voor 0.50 ook een ontwerp-teekening van het te bouwen huis kan krijgen, waarbij hij kan kiezen uit een 10-tal typen. Dit geldt slechts voor de eenvoudigste volkswoningen. De typen zijn aan de hand van de praktijk ontworpen en bieden dus datgene, wat het volk bij voorkeur bouwtdoor verschuiving van tusschenwanden is de indeeling nog te varieeren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 43