116 flesch. Maar het is duidelijk, dat hiermee geen genoegen kan worden genomen. Dit materiaal is zoo vergankelijk, dat zulke bakens al heel spoedig van den aardbodem verdwenen blijken te zijn. Nog daar gelaten, dat zij te gemakkelijk te verplaatsen zijn Wat baat het nu, of de Gemeente den man voor nog geen gulden, aan een goedkoopen „meetbrief" helpt, indien hij aan grensteekens 10.of meer moet uitgeven? Het is daarom dubbel jammer, dat sedert het uitbreken van den oorlog de ijzer- en cementprijzen zoo gestegen zijn. Want het geschiktst voor de praktijk zijn de merk- teekens, waarbij een ijzeren staaf ter lengte van 1,20 m ter lengte van 1 m in den grond wordt geslagen, waarna het bovenste deel wordt omgeven door een ronde betonnen „neut". Deze merkteekens zijn echter niet goedkoop, en de gevallen waarin men niet uitkomt met vier hoekpunten, doch er meer noodig heeft (bij een onregelmatig gevormd perceel) zijn legio. Wil men tot de instelling van een Inlandsch kadaster overgaan, dan zou het m.i. groote aanbeveling verdienen betonnen neuten te gebruiken, waarop b.v. de letters „Ï.K." voorkomenzulks ter ver mijding van verwarring met de neuten van het Europeesch Kadaster van het Land, indien Inlandsch bezit en Europeesche eigendom naast elkaar liggen. In het voorgaande meen ik te hebben uiteengezet, dat óók voor niet-groote gemeenten de instelling van een gemeentelijk Inlandsch kadaster technisch en financieel mogelijk geacht moet worden. Aan het personeel van het gemeentelijk bureau voor de stadsmetingen zul len een paar mantri-opnemers toegevoegd moeten worden. Heeft men niet voldoende vertrouwen in de capaciteiten van dat personeel, dan zou men kunnen onderhandelen met den Dienst van het Kadaster, om méér samenwerking te verkrijgen, b.v. door den Gouvernements land meter te belasten met het toezicht, tegen betaling van een maandelijk- sche vergoeding. Uiteraard zou dit slechts mogelijk zijn in plaatsen, waar een Kadasterkantoor van het Land gevestigd is. Voor grootere gemeenten is de zaak eenvoudiger. Daar kan men een eigen landmeter aanstellen, die daar gemakkelijk een volle taak zal vinden. Daar zal het ook mogelijk zijn het Inlandsch kadaster zelfstandig te maken, dus organiek vrij van den grond- en wegendienst der gemeente. Voor zeer kleine gemeenten, die ook geen Kadasterkantoor her bergen, wordt de zaak echter inderdaad vrij moeilijk, evenals voor

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 44