117 regentschapsstadjes van bescheiden omvang. Niet alleen gaan daar de kosten van een Inlandsch kadaster zwaar op het budget drukken, doch ook de geheele technische bezetting is in de zeer kleine gemeen ten en de regentschappen veelal zóó sober van opzet en scholing, dat men daarvan niet teveel mag verwachten. Dc grondenrcgistratie. Is in het voorgaande besproken de gronduitmeting zelve, daar naast is aan de orde de grondregistratie. Reeds is opgemerkt dat de kadastreering alléén geen rechtskracht heeft ten aanzien van het eigendoms- (bezits-) recht, al is zij daarbij een onmisbare bron van kennis inzake het onroerend goed dat bezeten of verkregen wordt. Hoewel daarover in het voorgaande niet is gesproken, is het zonder meer duidelijk, dat een verbodsbepaling tegen welker over treding straf gevorderd moet worden om grensneuten te verplaat sen of te verwijderen, niet gemist kan worden. Zulks om het bedoelde perceel te allen tijde te kunnen terugvinden en de grenzen ervan te kunnen reconstrueeren. Naast de uitmeting is echter een juiste registratie der gronden noodig. Daaruit moet n.l. blijken welk individu een zakelijk recht op een zeker perceel kan doen gelden. Algemeen wordt aangenomen, dat een juiste grondregistratie slechts mogelijk is, indien overdracht van de zakelijke rechten geschiedt in „openbaarheid", d.w.z. dat daar van kennis moet worden gegeven aan een publieke instantie, die hiervan aanteekening stelt in een openbaar register van in- en over schrijving (grondrecht-boekhouding) Aanvankelijk had de verplichting van aangifte van overgang van een grondenrecht van de eene hand in een andere, fiscale bedoelingen, n.l. om de grondbelasting goed te kunnen heffen. Wanneer wij heden ten dage zien, hoe de grondregistratie in de dessa's geschiedt, waarbij nauw contact bestaat met de Landrente, dan ontkomt men niet aan het gevoel, dat daar ook nü nog het heele bestel van de grondrecht boekhouding van het Inlandsche bezit nauw met den fiscalen opzet samenhangt. Hieraan moet dadelijk toegevoegd worden, dat dit ook zijn goede zijde heeft. Het dessa-hoofd (geniet collecte-loon voor de inning van de landrente (grondbelasting) hij heeft er dus alle belang bij precies te weten wie de rechtmatige bezitters zijn. Later zijn de oogen opengegaan voor het groote sociale nut van een goede gronde n-boekhouding.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 45