118 De openbaarheid, hierboven bedoeld, is hier te lande ingevoerd door vaststelling van een Overschrijvingsordonnantie, waarin als grondbeginsel is bepaald,, dat alle bewijzen van „eigendom" en over gang van onroerende goederen moeten worden verleden voor bepaalde overschrijvingsambtenaren en wel op straffe van nietigheid bij ver zuim daarvan. De overschrijvingsambtenaar moet zich doen overleggen en onder zoeken alle bewijzen van gerechtigheid, om tot de in- of overschrijving over te gaan. Ik kan in dit bestek niet uitwijden over de verschillende stelsels, die hierbij te pas komen en waarbij de „passieve" dan wel „actieve" taak van den overschrijvingsambtenaar met betrekking tot zijn „onder zoek" aan de orde zijn. Men spreekt daarbij van positieve- en nega tieve stelsels en van gematigde tusschenstelsels. Nog minder ben ik bevoegd terzake een oordeel uit te spreken. Nochtans kunnen hier wel enkele vrij algemeen erkende begin selen ten aanzien van een wenschelijke Inlandsche grondenregistratie worden vermeld. Vooreerst neemt men algemeen aan, dat een grondrecht-boek houding gebaseerd dient te zijn op een deugdelijke gronduitmeting (kadaster). Voorts heeft de Overheid zich op het stuk van zekerheidstelling te richten naar de behoeften van de bevolking. Nochtans kan bezwaar lijk veel waarde worden toegekend aan een registratie, welker nauw keurigheid geheel afhankelijk is van de min of meer betrouwbare in lichtingen van dessa-besturen en die verder gebaseerd zijn op „over zichtskaarten" en niet op meetbrieven. Vooral 111 de steden, waar de omstandigheden sterk verschillen met die te platten lande, zal men hoogere eischen moeten stellen. Wat de „openbaarheid" van rechtsoverdragingen van Inlandsch bezit via een gerechtelijke inschrijving betreft, daartegen hebben som mige deskundigen bezwaar, omdat men vermeent dat deze vorm van rechts verkrijging te vreemd zou zijn voor de bevolking, omdat zoo betoogt menkoop en levering voor het rechtsgevoel van den In lander één rechtshandeling is, zoodat hij niet zou vermogen te vatten, dat de levering eerst ontstaat door openbaarmaking van een in voor geschreven vorm opgemaakte acte. A. Jonkers in zijn tevoren aangehaald artikel in „Locale Techniek". Zie ook het jaarboek van den Topografischen Dienst 1922, blz. 50 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 46