121 De overschrijvingsambtenaar is te Djocja dus niet passief, doch heeft wel degelijk een voorgeschreven ambtelijk onderzoek te verrich ten naar de rechtmatigheid van de overdracht. (Overigens is dit ook de gewoonte bij onze loerahs in de Gouvernementslanden, zij het dan in primitieven vorm). Met het oog op het vooronderzoek is het van belang, dat de grondrecht-boekhouding wordt toevertrouwd aan iemand, die met vol doende theoretische rechtskennis is toegerust en aan hooge eischen van betrouwbaarheid en nauwgezetheid voldoet. Tenslotte is erop te wijzen, dat de onpartijdigheid der registratie boven allen twijfel verheven moet zijn. Zij moet dus onafhankelijk staan van alle belanghebbenden, en dus ook van den gemeen telijken dienst van grond- en woningzaken, en andere gemeen telijke diensten, die belang hebben bij gronden. Bij instelling van een gemeentelijk bureau voor de in- en overschrijving, zou dus het hoofd althans in deze (neven-) functierechtstreeks onder den Burge meester moeten staan. Of het Djocja'sche systeem zonder meer voor de Gouvernements landen passend is, kan ik zonder nader onderzoek (waartoe de tijd ontbrak) niet verklaren. De geschiedenis van het grondrecht in de Vorstenlanden is een andere dan die in de Gouvernementslanden (apanages, enz.). Bij een nadere bestudeering van het Djocja'sche systeem zal dat waarschijnlijk kunnen blijken. Maar dit neemt niet weg, dat men te Djocja baanbrekend werk heeft verricht, waarop wij ongetwijfeld zullen kunnen aansluiten. Ook al zijn er nog moeilijk heden te overwinnen, ,,wat in Jogjakarta mogelijk is gebleken, moet toch met goeden wil ook elders tot stand kunnen worden gebracht". (Jonkers). Behandeling van het congres-onderwerp: „De mogelijkheid van een gemeentelijk Inlandsch „kadaster". 2) De Heer Ir. R. C. AF. J. van Lissa Ncssel (Burgemeester van Magelang), licht zijn prae-advies toe als volgt. ,,Over de wenschelijkheid van een betere verzekering van In landsch Grondbezit in stadsgemeenten, is men het, geloof ik wel eens." D De conclusies, waartoe de praeadviseur kwam zijn weggelaten, daar ze in het hierna te vermelden commentaar van den eersten debater letterlijk zijn overgenomen. Red. 2) Reeds opgenomen in het Tijdschrift Technische Mededeeling No. 17 van de Vereeniging van Locale Belangen. Red.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 49