128 dat de meeste gemeenten en zeker de grootste in staat zijn een eigen kadaster te scheppen en te onderhouden. Welke zijn echter de be zwaren verbonden aan een zuiver gemeentelijke organisatie? In de eerste plaats is daar het feit, dat nog geen enkele gemeente over een dienst of iets dergelijks beschikt, die aanspraak kan maken op den naam kadaster, m.a.w. de gemeentelijke kadasters zullen van den grond af moeten worden opgezet x)Is dat logisch, waar er binnen de meeste dier gemeenten een kantoor voorkomt van een reeds bestaande kadastrale organisatie, het gouvernements kadaster? Het is m.i. in geen enkel opzicht verantwoord naast een bestaan- den dienst een tweede in het leven te roepen, die in feite hetzelfde doel nastreeftrechtszekerheid te geven aan grondeigenaren, al betreft het dan gronden met eenig verschil in rechtstoestand. Te meer is zulks niet verantwoord, waar de beide soorten van gronden in de steden volkomen door elkaar loopen. Het ligt voor de hand dat bij het gescheiden houden der organisaties zeer veel dubbel werk zal worden verricht, ook al zou men de grootst mogelijke samenwerking nastreven. Bovendien zou de zuivere gemeentelijke kadastreering veel af breuk doen aan de zoozeer gewenschte uniformiteit, terwijl ten slotte door gebrek aan een bevoegde controle-instantie de controle in het nauw zou geraken, hetgeen op den duur moet leiden tot degeneratie. Dit heeft de praktijk reeds voldoende bewezen. En ten slotte mag men niet vergeten, dat de kadastreering van Inlandsche gronden binnen de gemeente slechts een begin is, een aanloop om het einddoelkadastreering van alle inlandsche gronden, te bereiken. Al ligt dat einddoel nog in een ver verschiet, toch hebben we er rekening mee te houden. Het zou de betreuren zijn, indien we, als tot algeheele kadastree ring of uitbreiding der kadastreeringen besloten werd, bleken te be schikken over een verscheidenheid van kadastertjes, die onderling alie verschillen èn wat inrichting èn wat nauwkeurigheid betrofiets wat zeer waarschijnlijk het geval zal zijn als de gemeenten elk voor zich zouden gewerkt hebben. Dan zou alle werk vergeefs zijn geweest en men weer van voren af aan moeten beginnen. De eenige manier om dat te voorkomen, is de geheele kadastree ring en bij houding (dus de meting en de eigenlijke registreering, waar- x) Een uitzondering moet worden gemaakt voor de gemeente Medan, die over een soort Inlandsch Kadaster beschikt onder leiding van een ge wezen landmeter van het Kadaster.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 56