12 U onder ik ook versta dc in- en overschrijving) bij het Gouvernements kadaster onder te brengen. Ook de in- en overschrijving, want als de bestaande plannen doorgaan, zal ook de in- en overschrijving van Europ. zakelijk rechten binnen afzienbaren tijd op de kadasterkan toren plaats hebben. De tijd ontbreekt mij om op alle bijzonderheden van het prae- advies-'nader in te gaan; e.e.a. zal vanzelf ter sprake komen, zoodra ik in de gelegenheid ben een volledig overzicht te geven van een ln- landsch' kadaster zooals ik me dat voorstel. Daarom wil ik me beperken tot eenige nadere beschouwingen omtrent de door den prae-adviseur aan het eind van zijn advies op gesomde conclusies. Duidelijkheidshalve laat ik hieronder telkens de betreffende conclusies aan die beschouwingen voorafgaan. lc conclusie 2e conclusie: Reide conclusies onderschrijf ik ten volle: 3c conclusie: Ook met den eersten zin van deze conclusie ben ik het eens, echter zou ik hier niet de voorwaardelijke doch de aantoonende wijs gebruikt willen zien. Ik meen echter te moeten ontkennen dat invoering van een In landsch kadaster onder Justitie" zéér lang zal duren, althans zeker niet langer dan onderbrenging bij een gemeentelijken dienst. Hierboven zei ik reeds dat Justitie reeds over een organisatie beschikt, die in alle opzichten vertrouwd is met grondregistratie, ter wijl de meeste gemeenten nog niet kunnen wijzen op een dergelijke organisatie. Dc wenschelijkhcid van een betere verzekering van Inlandsch grondbezit in stadsgemeenten staat vast. De bestaande practijk ten deze is dermate primitief, dat „elke" ver betering begeerenswaard is. Inlandsch kadaster en bezit-registratie onder „Justitie" zou meest ver kieslijk zijn. Doch invoering daarvan zal zéér lang duren, terwijl eischen van hoogstbereikbare nauwkeurigheid zeer duur zijn.. Weshalve als tusschen- oplossing aanbevolen wordt een gemeentelijke grondmeting en registratie, welke voldoende resultaten voor de praktijk belooft.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 57