130 Ook de conclusie dat onderbrenging bij Justitie inhoudt het eischen van een hoogstbereikbare nauwkeurigheid, komt me zooals ik meen in het vorenstaande te hebben aangetoond, niet steekhoudend voor. Het Kadaster streeft niet naar de hoogst bereikbare nauwkeurig heid, doch neemt die nauwkeurigheid in acht, die het maatschappelijk verkeer eischt. Die nauwkeurigheid wisselt naar tijd en plaats. De heer Van Lissa Nessel neemt met deze conclusie een negatief standpunt in, door de hoogst bereikbare nauwkeurigheid te verwerpen, doch niet aan te geven welke nauwkeurigheid wèl gewenscht is. Men geve het Kadaster een nauwkeurigheidgrens en het zal die in acht nemen; doch nog beter: men late aan het Kadaster over te bepalen, welke nauwkeurigheidsgraad voldoende en noodzakelijk is. Uit een en ander volgt reeds dat ik de aanbevolen tusschenoplos- sing volkomen verwerp. Wat verstaat overigens de prae-adviseur onder tusschenoplossingis dit de oplossing gelegen tusschenonderbrenging bij Justitie en geheel geen Inl. kadaster? Mijn conclusie is derhalve De verzorging van een Inlandsch kadaster waaronder te ver staanregistratie van subject en object, terwijl onder registratie van subject mede de in- en overschrijving begrepen is binnen de ge meenten is de taak van den landsdienst, die Kadaster heet. 4 e conclusie: 5e conclusie: De 4e conclusie juncto de 5e houden m.i. een motief in voor het door mij in de vorige conclusie gestelde. Juist omdat er gemeenten zijn, die wel gaarne zouden beschikken over een Inlandsch kadaster, doch niet in staat zijn daarvoor zelf te zorgen, is de aangewezen weg: onderbrenging bij een dienst, die in geheel Indië vertegenwoordigd is, inschakeling van een reeds bestaan de organisatie. Niet slechts voor groote gemeenten, doch ook voor middelbare gemeen ten is de instelling van een Inlandsch kadaster technisch en financieel moge lijk, mits die ressorten beschikken over een afdeeling voor stadsmetingen", zoodat de grondmetingen mede voor andere doeleinden benut worden (stads- kaarten, detailplannen, kampongverbetcringsopnamcn, enz.). Voor zeer kleine gemeenten en regentschapssteden is de mogelijkheid sub 4 niet te verwachten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 58