131 Dat zich hierbij de behoefte zou kunnen doen gevoelen om tot sterkere decentralisatie van het Kadaster over te gaan, behoeft a priori geen bezwaar te zijn, dit zou ook het eigendomskadaster ten goede komen. 6c conclusie: De tarieven voor meetbrieven en grondregistratie moeten zeer laag gesteld worden. Voor de merktcekens moet een zeer goedkoope oplossing gezocht worden; nochtans moeten deze duurzaam en moeilijk-verplaatsbaar zijn. In het praeadvies wordt gewezen op de tarieven, die in Djocja gelden, als zouden deze als voorbeeld kunnen dienen. Ik wil er hier echter uitdrukkelijk op wijzen, dat zoodra cle Djocjasche perceelen grooter worden dan 10.000 m2 of een verkoopwaarde hebben van meer dan 8000.de inlander in Djocja meer voor een meetbrief betaalt dan zijn Europeesche stadsgenoot (gesteld natuurlijk dat de eerste erfelijk individueel bezitter is). Inderdaad is de minimum tariefgrens bij het Djocjasche Kadaster lager dan bij het Europeesche. Er is echter niets op tegen een soort gelijke minimumgrens ook bij het Kadaster in te voeren. Op de hooge ondergrens is reeds meerdere malen gewezen en inderdaad mag die grens m.b.t. kleinwoningbouwperceelen e.d. te hoog geacht worden. Het ligt dan ook in het voornemen hierin verandering te brengen. Dan vervalt het bezwaar van te hooge kosten voor zoover het in de bedoeling zou liggen voor beide soorten meetbrieven een uniform tarief in te voeren. Doch wat zou er op tegen zijn een afzonderlijk tarief in te voeren voor het Inlandsch kadaster, een tarief dat zich geheel aansluit bij de welvaartspositie der Inheemsche bevolking? Men moet hierbij wel in het oog houden dat die positie van den bezitter van lnlandsche gronden in een Europeesch centrum in vele gevallen niet ver beneden dien van den Europeeschen eigenaar behoeft te liggen. Wat betreft de merkteekens, bevat m.i. de 6e conclusie een con tradictie: merkteekens, die èn zeer goedkoop èn nochtans duurzaam en moeilijk verplaatsbaar zijn, kan men in geheel lndië niet vinden. Wel zal het mogelijk zijn om een merkteeken te vinden, waarvan de kosten voor den inl. bezitter te overkomen zijn en dat toch aan redelijke eischen van duurzaamheid voldoet.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 59