133 9 conclusie: Een vorm van rcchtsvcrkrijging door „gerechtelijke" inschrijving zal hij de bevolking in de stadsgemeenten, althans op Java, spoedig ingang vinden, omdat a. daar reeds overal de gewoonte bestaat om grondmutaties te rap- portceren bij het dessahoofd; b. de bevolking in de gemeenten reeds veel .contact heeft met Wcster- sche instellingen en gemeentelijke bureaux; c. de bevolking in de steden zelf reeds behoefte gevoelt aan een betere verzekering van haar grondbezit. Van zeer veel belang is deze conclusie, speciaal omdat zij hier uitgesproken wordt door iemand wiens oordeel m.b.t. de gemeentelijke praktijk als maatgevend beschouwd kan worden. 10e conclusie: Samenwerking tusschen een gemeentelijk Jnlandsch kadaster eenerzijds en 's Lands kadaster en het Landrentekantoor anderzijds is gewenscht en mogelijk. De 10e conclusie zou ik a.v. willen laten luiden„Samenwerking tusschen de gemeenten en het Landskadaster ten einde te komen tot een behoorlijke registratie is gewenscht en mogelijk". Welke de samenwerking is, in het geval de organisatie, neergelegd in het prae-advies, werkelijkheid wordt, is mij niet recht duidelijk. Als ik het goed begrijp, zouden de gemeenten het geheele Inlandsch kadaster aan zich moeten trekken. Zal het Landskadaster dan zijn ge gevens moeten verschaffen van de grenzen der eigendomsperceelen en omgekeerd de gemeenten aan het Kadaster de gegevens omtrent de inlandsche perceelgrenzen? Hiertoe zal een afzonderlijke uitwisselings organisatie moeten worden geschapen, die lang niet zoo eenvoudig van opzet kan zijn, als men misschien wel zou denken. De samenwerking van de zijde der gemeenten zal voornamelijk tot uiting moeten komen bij de bijhouding. Om deze goed te laten functioneeren moet het Kadaster geregeld de beschikking hebben over alle gegevens omtrent overgangen en nieuwbouw. Hierbij kan de ge meente onschatbare diensten bewijzen. Zonder deze medewerking zou het voor het Kadaster een te zware taak worden om zijn kaarten en registers tot op den dag bij te houden. De voor deze samenwerking benoodigde organisatie kan wèl eenvoudig van opzet zijn.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 61