134 11c conclusie: Omtrent de 11e conclusie wil ik geen direct oordeel uitspreken, doch wel wil ik waarschuwen voor te veel optimisme. De kosten ver bonden aan de registratie, voor het geval de gemeente deze taak op zich neemt, zouden wel eens leelijk kunnen tegenvallen. Men moei niet te licht denken over de taak van een ambtenaar die met de in- cn overschrijving is belast. 12c conclusie: Uit deze conclusie zou men kunnen opmaken, dat de heer Van Lissa Nessel t.a.v. de grondrechtboekhouding een soort van Torrens stelsel voorstaat. Inderdaad verdient een dergelijk relatief-positief stelsel voor de registratie van Tnlandsche gronden ten zeerste aan beveling. De heer A. B. C. PaulsenHoofd van het Kantoor Metingen en Inlandsch Kadaster te Solo, deelt mede, dat hij slechts kort voor het Congres van den Rijksbestuurder te Solo de opdracht ontving om het Congres bij te wonen. Spreker was dus niet in de gelegenheid om de stof nauwkeurig te bestudeerenhij wil daarom volstaan met een korte toelichting, welke werkwijze te Solo wordt gevolgd, in den hoop, dat dit tot leering moge strekken voor de lichamen, die een Inlandsch Kadaster willen inrichten. Te Solo heeft men een eigen polygoonnet met circa 7.000 punten, dat vastgelegd is aan het net van den Topografischen Dienst. Basee ring op vaste punten van het Kadaster bleek niet mogelijk, aangezien geen enkel polygoonpunt van het Kadaster is terug te vinden. Het polygoonnet is thans geheel gemeten en wordt een aanvang gemaakt met de perceelmetingen. Voordat men hiermee kon beginnen moest men eerst de zekerheid hebben, dat de juiste aanwijzing der perceel grenzen naar behooren is geschied. Hiermee werd een kadaster-com- De kosten van een gronclregistratiebureau voor Inlandsch bezitsrecht leveren geen financieel bezwaar op voor de gemeenten. (De betrekking van hoofd ervan kan in kleinere ressorten als nevenfunctie worden vervuld, mits onpartijdigheid verzekerd zij). Een gematigd-positief tusschenstelsel van grondrechtboekhouding voor Inlandsch bezitsrecht schijnt aanbevelenswaardig. Daarbij zijn zekere waar borgen tegen onrechtmatige overschrijvingen gewenscht evenwel behoeven deze niet te leiden tot absolute bewijskracht.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 62