135 missie belast, die o.a. tot taak heeft de juiste begrenzing der perceelen vast te stellen en alle hoekpunten van piketten te voorzien. Hierna volgde direct de grensverzekering middels betonnen neuten, waarna dan eerst het opmeten der perceelen kon geschieden. Bij het afpalen, werd zorggedragen dat de as van de paal juist in het hoekpunt van het perceel valt. Deze methode van afpaling heeft dit voordeel, dat men met één grensneut kan volstaan op een punt, waar b.v. de hoekpunten van vier perceelen bij elkaar komen, verder minder meetarbeid en kosten, terwijl geen ontwikkeling van het hoek punt op den meetbrief behoeft te worden gemaakt. Ook bij de opper vlaktebepaling van het perceel aan de hand van de verkregen coör dinaten der hoekpunten levert deze methode een gemak en groote tijdsbesparing. In Solo wordt het noodig geacht om zelfs in de hoek punten waar reeds muren bestaan nog grensneuten te plaatsen. Immers, het is niet verboden om een grensmuur b.v. bij verbou wing af te breken, waardoor dan meteen de grensverzekering verloren gaathet doen verdwijnen der grensneuten daarentegen is verboden en wordt strafbaar gesteld. Verder weet door deze grensverzekering de eenvoudigste dessa- man zonder gebruikmaking van den meetbrief de juiste begrenzing van zijn erf. De kosten van de neuten inclusief het aanbrengen be hoeven niet hoog te zijn en bedragen voor Solo 0.60 per neut. De neuten zijn van gewapend beton, 60 cm hoog en voorzien van een breed voetstuk, waardoor de vaste stand verzekerd is. Men is te Solo van meening, dat de graad van nauwkeurigheid der metingen afhankelijk mag zijn van de waarde van den grond; voor de goedkoope gronden is een te hooge graad van nauwkeurigheid niet noodig. De kosten van een meetbrief komen dan niet onevenredig hoog. Aangezien de polygoonpunten nauwkeurig zijn gemeten en niet ver van elkaar liggen, kunnen ten aanzien van deze goedkoope gron den, de opmetingen geschieden met de boussole-tranchemontagne waar bij dan standhoeken worden gemeten, en gebruik gemaakt wordt van een vaste begin- en eindrichting, terwijl de metingen worden berekend en alle meetpunten in coördinaten uitgedrukt. De resultaten blijken dan ook heel bevredigend te zijn. Voorts wijst spreker op de mogelijkheid om een dienst te ge bruiken voor verschillende centra, zooals te Solo geschiedt. Spreker is tot het geven van nadere inlichtingen gaarne bereid, zoodat andere diensten kunnen profiteeren van de te Solo opgedane ervaring.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 63