139 of die te Djogja is gehouden in de 14 jaar dat het systeem daar functionneertde heer Jonkers zwijgt daar helaas over. Voor Agr. Eigendom was dergelijke controle met bijbehoorende rapporten bij de Wet voorgeschreven maar daaraan is niet de hand gehouden. Nu zijn er tusschen den Agr. Eigendom en het Jogjasche systeem 2 verschillen n.l. de kosten en dc strafbedreiging wegens onwettig occupeeren. De kosten voor Agr. Eigendom zijn bij vestiging 1.50 voor de inschrijving en min. 20.voor den zegelvrijen meetbrief, totaal ten minste 21.50: dit is veel voor een kleine bezitter en de fout is het kadaster-tarief. Te Djogja zijn de overeenkomstige kosten 0.50 plus 4. voor den gezegelden meetbrief samen min. 4.50, dit is een groot- verschil, ook voor de populariteit De heer Nessel kan, geloof ik, nog goedkooper maar volgens den heer Jonkers behoeft dit niet eens en volgens den heer Van Huls zou het misschien ook bij hanteering door den Kadastralcn Dienst nog wel gaan. Dé overgangen bij Agr. Eigendom zijn eveneens duur door de landmeters kennis die met zegel 6.50 kost. Hoe duur die te Djogja is, is mij onbekend maar het zal vermoedelijk belangrijk minder zijn (N. R. ik vernam nader dat het totaal kosten van alle handelingen bij den overgang te Djogja 2.50 bedraagt). Mijn overtuiging is nu dat men den Agr. Eigendom ook nu nog, dus na zijn z.g. mislukking, even populair kan maken als het Jogjasche recht als men hem maar even duur maakt. Dan blijft er echter toch nog één verschil over in het voordeel van Jog ja en dat is wat ik noem de bedreiging tegen onwettige occupatie". Te Djogja wordt voor iedere overgang, waarvan de aangifte dus dwingend voorgeschreven is, de schriftelijke toestem ming vooraf van den Sultan geeischt, die deze weigert als de boel niet in orde is. Blijft de eigenaar dan nog daadwerkelijk occupeeren zonder dat deze toestemming is gegeven en dus zonder dat de inschrijving is tot stand gekomen, dan is hij strafbaar en kan van zijn Land worden gezet met den sterken arm. Jonkers is hierin onduidelijk door onvolledigheid (vgl. Loc. Techniek 1940 No. 1 bl. 11 rechter kolom alinea 6) en toch is dit een heel sterk punt uit den aard der zaak, waarbuiten noch Agr. Eigendom noch eenig ander door ons of anderen te scheppen ander (misschien Gemeentelijk) recht het wellicht zullen kunnen stellen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 67