140 Door den D. v. J. is nog in den V. R. gezegd en het staat in ons verdienstelijk LT. nummer vermeld, dat een moeilijkheid zou worden gevormd door het ontbreken van den Burgerlijken Stand voor Inlanders, maar mij dunkt het Jogjasche systeem bewijst dat het zonder dat kan. Wij hebben echter, ik zei dat reeds, wij van de Decentralisatie, deze zaak te propageeren. wat mij betreft zij het den Agr. Eigen dom, het kan echter ook iets anders worden. In de eerste plaats dan wat betreft de kosten: dit is een zaak van het kadaster, maar de gemeente zou b.v. kunnen helpen door gratis grensneuten of door een goede afbetalingsregeling daarvoor. Misschien zou een rooi-geld reductie kunnen worden toegestaan voor de eerste bouwvergunning op een nieuwen Agr. Eigendom De gemeente kan verder het periodieke onderzoek naar de juiste hanteering der overgangen op zich nemen of zij zou het dessabestunr de toelage voor iederen overgang kunnen blijven uitkeeren die dit voortaan zal moeten derven (deze toelage bedraagt thans bijv. te Che- ribon dikwijls 5% van de waarde voor iederen overgang met een max. van 50. Wanneer dan tenslotte tot stand komt wat Prof. Logemann zich denkt: wegnemen van het vervreemdings-verbod binnen het Stads- areaal en de Agr. Eigendom zou zijn gehandhaafd en doorgevoerd, dan zal alle prijsverschil tusschen Inlandschen en Europeeschen bouw grond wegvallen en daardoor de Agr. Eigendom zeer belangrijk in waarde stijgen en dus van zelf populair worden en het pleit zal zijn gewonnen. Samenvatting. Ik neem dus te kunnen komen tot de volgende conclusies 1. bij bestudeering der mogelijkheid van al of niet gemeentelijke registratie en Kadaster van Inlandsch grondbezit is rekening te houden met den Agrarischen Eigendom, waarvan de regels niet van praktisch belang afwijken van hetgeen thans verlangd wordt maar waarvoor belangstelling bij de bevolking ontbreekt. Benut men hem niet dan spiegele men zich toch aan de oorzaken van zijn mislukking. 2. De praktijk van Agr. Eigendom stelt alle eischen die aan een registratie en kadaster voor iederen anderen vorm van verzeke ring van l'nl. bezit ook moeten worden gesteld t.w. uitwijzing van het recht, bij houding door strafsanctie, levering bij gewone ver-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 68