141 koopacte en nietigheid bij achterwege blijven van de inschrijving. Hij mist echter wat de Djogjasche regelingen bezitten n.l. ver bod tot gebruik bij gebreke van een inschrijvingsbewijs. 3. Het feit dat met Agr. Eigendom bezeten grond niet langer deel uitmaakt van het Lands domein is geen practisch beletsel voor populariteit van het recht. De kadastrale kosten zijn echter te hoog maar kunnen worden verlaagd. 4. Stellig moet het meetwerk en het bijhouden der kadastrale ver zamelingen vanwege den Gouvernements dienst geschieden. 5. Bij het ontwerpen van nieuwe wijzen van verzekering en beves tiging van Inlandsch Bezit zal men goed doen zich aan de er varingen met Agr. Eigendom opgedaan te spiegelen. 6. Welke wijze van verzekering ook wordt gekozen: er ligt voor de Gemeenten een schoone taak, bestaande in helpen verlagen der kosten, maken van propaganda voor en uitoefenen van con trole op de goede werking van het instituut. Ir. L. H. R. Gerla, Directeur van den Dienst van Stadsontwik keling en Volkshuisvesting der Gemeente Batavia, verwijst naar prae- adviseurs stelling, dat men het over de wenschelijkheid van de instel ling van een Inlandsch Kadaster wel eens is. Spreker heeft uit het prae-advies den indruk gekregen, dat de prae-adviseur deze stelling eeniger mate als een axioma heeft behandeld, zonder daarop nader in te gaan. Spreker is van oordeel, dat voor stadsbouwgronden het milik- recht (te Batavia ook het oesaharecht op particuliere landerijen) uit stedebouwkundige overwegingen dient te worden aangemerkt als een voor kampongbestemming gewenscht, blijvend grondrechtinstituut, hetwelk als zoodanig op geëigende wijze deel uitmaakt van de te voeren stedebouwkundige overwegingen en maatregelen. Hiervan zal voor dit grondrecht een passende kadastrale registratie gewenscht zijn, evenals dit het geval is voor het eigendomsrecht, erfpachtrecht, enz., immers alle deze grondrechten staan dan in stedebouwkundigen zin gesproken naast elkaar, waarbij de kennis der begrenzingen, enz., ten behoeve van de opstelling en toepassing van detailplannen, de beoordeeling van bouwaanvragen, enz. een blijvende vereischte is. Stelt dus de preadviseur zich op het standpunt, dat aan het milik- recht uit stedebouwkundig oogpunt een gewenscht blijvende en pas send ruime plaats wordt toegekend, dan kan spreker zich met het voorgelegde preadvies vereenigen. Spreker werd onlangs verrast met de mededeeling, dat sprekers

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 69